Playstation 5 (Sony PS5) Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi netleşti!

Merakla beklenen PlayStation 5 (PS5) oyun konsolunun Türkiye satış fiyatı belli oldu. Sony Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre konsolun diskli versiyon 8.299 TL’den satışa sunulacak.

Playstation 5 Sony PS5 fiyatı

Playstation 5 (Sony PS5) Türkiye fiyatı ve çıkış tarihi netleşti!

Kasım ayında yurt dışında satışa sunulacağı açıklanan konsol 19 Kasım’da Türkiye’de satışa sunuluyor. PS5 Dijital Sürüm modelinin fiyatı ise ilerleyen dönemde ayrıca duyurulacağı belirtiliyor. LOG ekibi olarak bizim de dört gözle beklediğimiz konsolun yurt dışı başlangıç fiyatı ise 399 dolar.


Performansıyla sınırları zorlaması beklenen konsolda 3,5 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisi bulunuyor.

Konsolda AMD’nin RDNA 2 mimarisi temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vadeden özel bir grafik işlemcisi mevcut. Konsolda ayrıca 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor. PlayStation 5 SSD performansıyla fark yaratıyor.

Wi-Fi 6 bağlantı noktasıyla gelen konsolda bununla birlikte SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık boyut için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken; PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye.

Ultra yüksek hızlı SSD ile hızlı yüklemenin yanı sıra dokunsal geri bildirim, uyarlanabilir tetikler ve 3D Ses desteği de konsolda sunulan diğer yenilikler arasında.

PS5 konsol sistemlerinin özel entegrasyonu, içerik üreticilerinin verileri SSD’den çok yüksek hızlarda almalarını sağlıyor.

Geliştiriciler bu sayede oyunları daha önce mümkün olmayan yöntemlerle tasarlayabiliyor. 19 Kasım’da konsolun Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.

İlave Gümrük Vergisi nedeniyle fiyatı yüksek!


Gümrükte yüzde 18 KDV ve yüzde 20 ÖTV uygulanan Playstation 5 (PS5) ve Xbox gibi oyun konsollarına, 30 Eylül tarihine kadar yüzde 50 ek vergi getirilmişti. Bu süre 31 Aralık’a uzatılmıştı. Playstation’ın Türkiye fiyatının 9 bin TL’yi aşması bekleniyordu. 5 bin civarı üründe ilave gümrük vergisi uygulanıyor.

iPhone 12 özellikleri neler? Fiyatları ne kadar olacak?