TL’de değer kaybı devam ediyor: Dolar 8,15, Euro 9,62

Türk Lirası’nın değer kaybı sürüyor; Dolar 8.15 TL’yi aştı, Euro da 9.62 seviyesini gördü! TCMB resmi rezerv varlıkları, Eylül’de %4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi.

dolar tl euro

Dolar bugün 8.1574 TL seviyesini gördü. Türk lirası hafta başından bu yana dolar ve diğer para birimleri karşısında ciddi değer kaybediyor.

Euro/TL’de de rekor düzeyde artış var. 9.55 TL ile açılan Euro 9.6270 TL’ye ulaşarak çift haneli seviyelere yaklaştı. Sterlin de TL karşısında zirve yaparak 10.59 TL’ye kadar yükseldi.


Yeni işlem gününün ilk yarısında dolar ve diğer majör kurlar yeniden rekor tazeledi. Piyasalar ise merkezin geçen haftaki tavrının ardından kurdaki atakların hızlanmasına karşın faiz hamlesi gelmeyeceği yönünde hem fikir.

Takip edilecek önemli gösterge ise enflasyon olacak. TCMB Başkanı Uysal, yarın enflasyon raporunu açıklayacak. Bugün ise Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın yatırımcılarla yapacağı görüşme piyasaların radarında olacak.

TCMB resmi rezerv varlıkları, Eylül’de %4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi

TCMB, Eylül ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi raporunu açıkladı. Buna göre;


Resmi Rezerv Varlıkları, Eylül’de bir önceki aya göre %4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre % 6,3 azalarak 36,3 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları da %3,7 azalarak 41,8 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre %0,3 artarak 25,7 milyar USD oldu. Bu tutarın 20,6 milyar doları anapara, 5,1 milyar doları faizden oluştu.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 62,9 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 19 milyar dolar bir ay vadelidir.


Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre %26,8 artarak 39,9 milyar dolar oldu.

Doların 8 TL’yi geçtiği anlarda Berat Albayrak: Ekonomideki büyüme rotasında ilerliyor


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.