TL’de değer kaybı devam ediyor: Dolar 8,15, Euro 9,62

Türk Lirası’nın değer kaybı sürüyor; Dolar 8.15 TL’yi aştı, Euro da 9.62 seviyesini gördü! TCMB resmi rezerv varlıkları, Eylül’de %4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi.

dolar tl euro

Dolar bugün 8.1574 TL seviyesini gördü. Türk lirası hafta başından bu yana dolar ve diğer para birimleri karşısında ciddi değer kaybediyor.

Euro/TL’de de rekor düzeyde artış var. 9.55 TL ile açılan Euro 9.6270 TL’ye ulaşarak çift haneli seviyelere yaklaştı. Sterlin de TL karşısında zirve yaparak 10.59 TL’ye kadar yükseldi.


Yeni işlem gününün ilk yarısında dolar ve diğer majör kurlar yeniden rekor tazeledi. Piyasalar ise merkezin geçen haftaki tavrının ardından kurdaki atakların hızlanmasına karşın faiz hamlesi gelmeyeceği yönünde hem fikir.

Takip edilecek önemli gösterge ise enflasyon olacak. TCMB Başkanı Uysal, yarın enflasyon raporunu açıklayacak. Bugün ise Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın yatırımcılarla yapacağı görüşme piyasaların radarında olacak.

TCMB resmi rezerv varlıkları, Eylül’de %4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi

TCMB, Eylül ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesi raporunu açıkladı. Buna göre;


Resmi Rezerv Varlıkları, Eylül’de bir önceki aya göre %4,9 azalarak 79,7 milyar dolara geriledi. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre % 6,3 azalarak 36,3 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları da %3,7 azalarak 41,8 milyar dolar oldu.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre %0,3 artarak 25,7 milyar USD oldu. Bu tutarın 20,6 milyar doları anapara, 5,1 milyar doları faizden oluştu.

Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 62,9 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 19 milyar dolar bir ay vadelidir.


Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre %26,8 artarak 39,9 milyar dolar oldu.

Doların 8 TL’yi geçtiği anlarda Berat Albayrak: Ekonomideki büyüme rotasında ilerliyor