Mansur Yavaş kuraklık ile mücadele için yağmur depolama projesi başlattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kuraklıkla mücadele amacıyla depolama sistemi projesini duyurdu: Yağmur ve yüzey suları depolanacak.

Mansur Yavaş kuraklıkla mücadeleye başladı: Yağmur ve yüzey suları depolanacak

Mansur Yavaş kuraklık ile mücadele amacıyla yağmur ve yüzey suları depolama projesi başlattı (video aşağıda)

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kuraklıkla mücadele amacıyla kent genelinde depolama sistemini hayata geçirdiklerini açıkladı.


“40 rekreasyon ve park alanında olacak”

Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Mansur Yavaş şu bilgileri paylaştı:

• Yağmur ve yüzey sularını depolayarak sulamada kullanmaya başlıyoruz.

• Depolama sistemlerimiz ilk etapta kentimizdeki 40 rekreasyon ve park alanında olacak.

• Kuraklıkla mücadele kapsamında tasarruf odaklı ve israfın önüne geçen projelerimizi sürdüreceğiz.


“Yazın evlerimizde çekebileceğimiz susuzluğun bir sigortası”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş ise şu bilgileri paylaştı:

• Kuraklık kendini şiddetli bir şekilde gösteriyor ve hissettiriyor. Öncelikle iklim değişikliğiyle ilgili şube müdürlüğümüzü kurduk.

• Alınabilecek çeşitli tedbirler, yöntemleri tespit ettik. Mevcut parklarımızda ve yeni yapmaya başladığımız parklarda yağan yağmur sularının, yüzey sularının mutlak suretle depolanarak ve bunu çok sayıda parta yaptığımız zaman totalde çok yüksek rakamlara tekabül edecek.

• Bu kullanma suyunu biz parklarda kullanarak oradaki opsiyonu yazın evlerimizde çekebileceğimiz susuzluğun bir sigortası olarak devreye sokacağız.


• Kuraklık neredeyse dünyanın bir numaralı gündemi. Hepimize çok iş düşüyor. Biz de Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kendi üzerimize düşenleri en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.

İşte paylaşılan o projenin detayları:

Kuraklık riski çok yüksek: İstanbul’un 2-3 aylık suyu kaldı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.