Prof. Metin Tolan, Göttingen Üniversitesi’ne oy birliğiyle rektör seçildi

Türk kökenli fizikçi Prof. Dr. Metin Tolan, Almanya’nın en iyi üniversiteleri arasında olan Göttingen Üniversitesi Rektörlüğüne oy birliğiyle seçildi.

metin tolan göttingen

Göttingen Üniversitesi yaptığı yazılı açıklamada, üniversite senatosunun Metin Tolan’ı oy birliğiyle rektör seçtiğini, üniversitesinin mütevelli heyetinin de kararı onayladığı belirtildi.

Rektör seçilen Prof. Dr. Metin Tolan da kendisine duyulan güvenden dolayı mutlu olduğunu belirterek; “En iyi üniversitelerden birinin rektörlüğüne seçilmek büyük bir onurdur. Üniversiteyi ilerideki görevlere hazırlamak için daha çok çalışacağız” dedi.


Babası Türk, annesi Alman olan ve 1965’te Schleswig-Holstein eyaletinin Oldenburg in Holstein kentinde doğan Tolan, Kiel Üniversitesinde Fizik ve Matematik eğitimi aldı ve 1993’te doktor unvanını elde etti. Bir süre ABD’de araştırmalar yapan Tolan 1998’de deneysel fizik dalında Kiel Üniversitesinde doçent oldu.

2001’de Dortmund Teknik Üniversitesi’nde deneysel fizik dalında profesörlüğe başlayan Tolan 2004-2008 yıllarında Dortmund Teknik Üniversitesi Fizik Bölümünde dekanlık, 2008-2020 yılları arasında rektörlük kurulu üyeliği ve rektör yardımcılığı yaptı.

Göttingen Üniversitesi’nden yapılan paylaşım şöyle:


Prof. Dr. Metin Tolan üniversitemizin yeni başkanı oldu. Kendisini seçildiği için içtenlikle kutluyoruz! 55 yaşındaki fizikçinin ilkbaharda göreve başlaması bekleniyor. https://www.uni-goettingen.de

Almanya hükümetinden öğretmenlere 500 milyon euroluk dizüstü bilgisayar