Avokado ile bağırsak sağlığı arasındaki ilişki nedir?

University Of Illinois Urbana‐Champaign tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günlük diyetinizin bir parçası olarak avokado tüketmek bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı oluyor.

avokado bağırsak sağlığı

Avokado ile bağırsak sağlığı arasındaki ilişki

Avokadonun yüksek lifli ve tekli doymamış yağ içeren sağlıklı bir besin olduğu her zaman biliniyordu ancak gastrointestinal sistemdeki veya “bağırsaktaki” mikropları nasıl etkilediği net değildi. Bu araştırma, avokado ile bağırsak sağlığı arasındaki ilişkiyi anlamamıza yardımcı oldu.


University Of Illinois Urbana‐Champaign‘de yüksek lisans öğrencisi olan Sharon Thompson, “Avokado yemenin tok hissetmenize yardımcı olduğunu ve kan kolesterol konsantrasyonunu düşürdüğünü biliyorduk, ancak bunun bağırsak mikroplarını ve mikropların ürettiği metabolitleri nasıl etkilediğini bilmiyorduk” diyor.

Araştırmacılar, bir öğünün parçası olarak her gün avokado yiyen insanların, lifleri parçalayan ve bağırsak sağlığını destekleyen metabolitler üreten daha fazla bağırsak mikrobuna sahip olduğunu buldular.

Çalışmaya 25 ile 45 yaşları arasında, aşırı kilolu veya obezite (en az 25 kg/m2 BMI’a sahip) ancak sağlıklı 163 yetişkin dahil edilmiştir ve deney grubu kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeğinde, avokado tüketmiştir.


Bir grup her öğünde bir avokado tüketirken, kontrol grubu avokado olmadan benzer bir öğün tüketmiştir. Katılımcılar, 12 haftalık çalışma boyunca kan, idrar ve dışkı örnekleri vermiştir. Avokado tüketimi ile ilgili diğer araştırmalar kilo vermeye odaklanırken, bu çalışmadaki katılımcılara yediklerini kısıtlamaları veya değiştirmeleri önerilmemiştir.

Bu üniversitede beslenme profesörü olan ve aynı zamanda çalışmanın kıdemli yazarı olan Hannah Holscher, bu çalışmanın amacının avokado tüketiminin gastrointestinal mikrobiyota üzerindeki etkilerini araştırmak olduğunu söylemiş ve “Amacımız, avokadodaki yağların ve lifin bağırsak mikrobiyotasını olumlu etkilediği hipotezini test etmekti. Ayrıca bağırsak mikropları ile sağlık sonuçları arasındaki ilişkileri de araştırmak istedik” açıklamasını yaptı.

avokado

Holscher, çözünür lif içeriğinin de çok önemli olduğunu belirtmiştir. Orta boy bir avokadonun, yaklaşık 12 gram lif sağladığını ve bunun, önerilen günlük 28 ila 34 gram lif miktarını karşılama konusunda önemli olduğunu söyler. Holscher, lif yemenin sadece bizim için değil; mikrobiyom için de önemli olduğunu belirtmiştir.

“Tıpkı kalp sağlığı için önemli olan besinleri seçmeye dikkat ettiğiniz gibi, bağırsak için de sağlıklı besinler seçmeye dikkat etmeliyiz ve mikrobiyotayı nasıl besleyeceğimizi de düşünmeliyiz” şeklinde bir açıklamayla araştırmasını sonlandırmıştır.


Kaynak:

  • Sharon V Thompson, Melisa A Bailey, Andrew M Taylor, Jennifer L Kaczmarek, Annemarie R Mysonhimer, Caitlyn G Edwards, Ginger E Reeser, Nicholas A Burd, Naiman A Khan, Hannah D Holscher, Avocado Consumption Alters Gastrointestinal Bacteria Abundance and Microbial Metabolite Concentrations among Adults with Overweight or Obesity: A Randomized Controlled Trial, The Journal of Nutrition, 2020;, nxaa219, https://doi.org/10.1093/jn/nxaa219
  • Marianne Stein. An avocado a day keeps your gut microbes happy. University of Illinois Urbana-Champaign. (December 15, 2020). https://aces.illinois.edu/news/avocado-day-keeps-your-gut-microbes-happy

Kinoa, chia tohumu, karabuğday ve avokadonun faydaları


İpek Tanrıverdi
İpek Tanrıverdi, 1995 yılında Adana’da doğdu. Lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi’nde bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi İşletme (İngilizce) bölümünü kazanmasıyla yolu Ankara’ya düştü. Sonrasında, o da herkes gibi İstanbul ile tanıştı. Hayvansever, insansever ve yaşamseverdir.