İntihar eden Doktor Mustafa Yalçın, mektubunda mobbinge uğradığını yazmış!

Uludağ’da intihar eden Doktor Mustafa Yalçın’ın mektubundan: İnsanların birbirine tahammül edememesine, tahammül edemez oldum! İncir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle birbirine hakaret edenler, kalp kıranlar beni ümitsizliğe sürükledi…

İntihar eden Doktor Mustafa Yalçın, mektubunda mobbinge uğradığını yazmış

İntihar eden Doktor Mustafa Yalçın, mektubunda mobbinge uğradığını yazmış. Sağlık çalışanları, #MobbingCinayettir etiketi ile karşılaştıkları mobbinge isyan etti.

Bursa’da, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kalp damar cerrahisi bölümünde baş asistan olarak çalışan 35 yaşındaki Mustafa Yalçın’ın geride bıraktığı intihar mektubunda, mobbinge maruz kaldığını anlattığı belirtildi.


Yalçın’ın cansız bedeni dün Uludağ’da bulunmuştu. Önceki gün sabah saatlerinde “Kayak yapmaya gidiyorum” diyerek evden çıkan ve saat 11.00’de girmesi gereken ameliyata gitmeyen Yalçın’ı merak eden çalışma arkadaşları, genç doktoru cep telefonundan arayıp ulaşamadılar.

Evden sabah saatlerinde ayrıldığı öğrenilince durum, polis ve jandarma ekiplerine bildirildi. Arama kurtarma ekipleri uzun süren çalışmalar sonunda Yalçın’ın aracını, sonra da naaşını buldu. Yalçın’ın Uludağ’da kendi hazırladığı ilacı da kullanarak eksi 10 derecede ölüm uykusuna yattığı belirlendi.

İntihar mektubunda mobbinge uğradığını yazdı

Mustafa Yalçın’ın yol kenarında park edip bıraktığı otomobilinde, Yalçın tarafından yazıldığı tahmin edilen 6 sayfalık not bulundu. Notta, Yalçın’ın ilk kez Bursa’ya geldiğinde çok beğendiği Uludağ’da böyle bir şey yaşayacağını hiç tahmin etmediği yazıyordu. Kız arkadaşının da kendisiyle aynı serviste görev yaptığını belirten doktor, kız arkadaşıyla birlikte kendisine mobbing uygulayan bazı kişilere özel notlar yazdığı belirtildi.

Uludağ’da intihar eden Asistan Doktor Mustafa Yalçın, mektubunda “Ben bu hayattan keyif almıyorum. Artık yaşamak istemiyorum” yazdığı belirtildi.


Cenazesi Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dün düzenlenen törenle toprağa verilmek üzere memleketi Hatay’a gönderilen Mustafa Yalçın’ın intiharından önce ailesi ile kız arkadaşına yazdığı 5 sayfalık intihar mektubu ortaya çıktı.

mustafa yalçın kamp uludağ

Mustafa Yalçın, sevenlerine acı çektirecek olmasından dolayı kendisini kötü hissettiğini belirttiği mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“İronik olan şu ki, insanların birbirine tahammül edememesine tahammül edemez oldum. İncir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerle birbirine hakaret edenler, birbirini incitenler, kalp kıranlar beni ümitsizliğe sürükledi. Bu tip insanlarla muhatap olmak istemiyorum. Zorba insanlar güçlerini kullanarak korku krallığı kurup kendinden zayıfları tir tir titretiyorlar ve kalkıp da bir şey diyemiyorsun. Çünkü seni de üzüyor. Ezip geçiyor.”

Asistanlar mobbinge isyan etti

Asistanlar hastanelerde yaşadıkları mobbinge bir süredir sosyal medyada daha yüksek sesle tepki gösteriyordu. Yalçın’ın intiharının ardından çok sayıda asistan hekim ve sağlık çalışanı tepki gösterdi.


#MobbingCinayettir etiketi ile çok sayıda paylaşım yapan sağlık çalışanları, sağlıkta şiddetin yanı sıra karşılaştıkları ‘mobbing’in de çalışma koşullarını ve yaşamlarını olumsuz etkilediğini anlattı, Mustafa Yalçın’ı intihara sürükleyen koşullara isyan etti.

Uludağ’da genç doktor ölüm uykusu ile intihar etti