Prof. Ahmet Ercan’dan deprem fırtınası uyarısı: Yazlıklarınıza gidin!

İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında bir dakika arayla 2 deprem meydana geldi. Depremlerin ardından vatandaşlara ‘Yazlıklarınıza gidin’ uyarısı yapan Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil” dedi.

ahmet ercan deprem fırtınası

Prof. Ahmet Ercan’dan deprem fırtınası uyarısı: Yazlıklarınıza gidin!

İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında bu sabah saat 08.46’da 5.1, bir dakika sonra 4.8 büyüklüğünde iki deprem kaydedildi.


Depremlerin ardından Haber Global’e açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan gerginlik boşalımının süreceğini belirterek şöyle konuştu;

“Gerginlik sürecek, bir deprem fırtınası olayı!”

• Bayraklı’dan korkarım, Bayraklı ve Bornova’da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla.

• 5.1’lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil” dedi.

• Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum.

“İzmirliler yazlıklarına gitsinler”

Prof. Ercan, şöyle devam etti:

• Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler. Karaburun’da bir yıkım olmasını falan beklemiyorum. Yıkım gücü 5.1’lik depremin şiddeti, Karaburun’da 3’tür. Oraları çok sağlam.

• Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz’in olduğu yerler. Menemen’in bulunduğu kesimler, Çiğli’nin bulunduğu kesimler.

İzmir’deki 2017 ve 2020 depremlerini önceden tahmin etmişti

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, daha önceki Karaburun depremini de önceden tahmin etmişti.


Daha önce 2017 yılında gerçekleşen İzmir Karaburun depremini 3 ay öncesinden tahmin eden deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 30 Ekim 2020’de İzmir’de 6,6 büyüklüğünde  gerçekleşen depremi de 1 hafta öncesinden tahmin etmişti. Ercan, “7 büyüklüğünde deprem geliyor” demiş ve etkilenecek illeri tek tek açıklamıştı.

Kandilli’den İstanbul’da 2 ilçe için deprem uyarısı: Fay hattında anormallik yaşanıyor!