Depremi 2 ay önce bilen Profesör Ahmet Ercan konuştu

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, 2 ay önce yaptığı açıklamada “Midilli’de 7.2 büyüklüğünde bir deprem sürpriz olmaz” demişti. Profesör Ercan’ın yeni açıklaması da korkuttu…

Depremi 2 ay önce bilen Profesör Ahmet Ercan konuştu
Prof. Dr. Ahmet Ercan (İTÜ)

“Büyük bir depremin belirteci olabilir”

Depremi 2 ay önce bilen Profesör Ahmet Ercan’ın 6.3 şiddetindeki depremin ardından yaptığı açıklama yine korkuttu! İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ercan, NTV’ye yaptığı açıklamada 6.3 şiddetindeki son depremi yorumladı.

Prof. Dr. Ahmet Ercan, “Bu depremin artçıları yaklaşık 15 gün sürecektir. İzmirlilerin özellikle bu 15 gün içinde eğer olasıysa yazlıklarında yaşamalarını şiddetle öneririm. Burada beklediğim deprem büyüklüğü 7’den daha büyüktü. Bu deprem gelecekte olabilecek daha büyük bir depremin belirteci olabilir. Beni dinleyenler çekinmesinler yeni bir deprem bekleniyor diye. Hayır. Bu depremin ne zaman olacağını söylememiz mümkün değil” dedi.


Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan

7.2’lik bir deprem sürpriz olmaz demişti

Prof. Dr. Ahmet Ercan, daha önce yaptığı açıklamada “Midilli-Foça-Karaburun üçgenindeki fay hatları çok diri. Midilli güney bölgesinde 7.2’lik bir deprem sürpriz olmaz. Bu da İzmir’de 6.4’lük etki yapar. Özellikle İzmir’in kuzey bölgesi bu depremden çok etkilenir. İzmir, kentsel dönüşüm için bir an önce hareket etmeli” uyarısında bulunmuştu.

Deprem uzmanlarından korkutan açıklamalar:

Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Zafer Akçığ yaptığı açıklamada artçı sarsıntılara dikkat çekti. Akçığ, “Bölgedeki özellikle deniz çok kırıklı. Normal faylar da var. Daha önce 4 ay önce Midilli güneyinde bu tür olaylar oldu. Bu bölgede her dakika bu tür sarsıntıları beklemek lazım. Çok uzun faylar olmadığı için en fazla bu boyutta olur. Ya da daha fazla 6 buçuk kadar bir deprem oluşturur diye düşünüyorum” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ
Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Zafer Akçığ

Prof. Dr. Zafer Akçığ şöyle devam etti: “Karaburun- Midilli arasındaki fayda oluştu. Karaburun’dan geçen bir fay var ama henüz tam çözülmediği için hangi fayın yaptığını söylemek yanlış olur. Şu andaki elimizdeki ön bilgiler bunlar. Bunun arkasından büyük olasılıkla 5 civarı olmak kaydıyla artçıları gelecektir. 1 derece aşağıdan gelir. Üstüne çıktığı zaman yeni bir deprem derseniz. Bölge çok kırıklı çatlaklı. Bir de denizden bahsediyoruz. Gelir ya da gelmez demek güç. Ama bölgede bir hareket var. Şimdilik izlemekle yetinmek zorundayız. Hangi fay olduğunu bile bilmiyoruz. Şimdi telefonuma mesaj gelmiş, 2 tane daha olmuş. 4 virgüllerde gelmiş iki tane daha… İşte bunlar 6.3’ün artçıları oluyor.”

Prof. Dr. Ali Pınar (Boğaziçi Üniversite Kandilli Rasathanesi)
Prof. Dr. Ali Pınar (Boğaziçi Üniversite Kandilli Rasathanesi)

Afet yönetimi konusunda acil önlem alınmalı!

Öte yandan, Kandilli Rasathanesi‘nden Prof. Dr. Ali Pınar, Ege Denizi’nde yaşanan 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan artçı sarsıntıların 5.3 büyüklüğüne kadar çıkabileceğini ifade etti. Afet yönetimi uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise Türkiye’de depremlerin her an olabileceğini belirterek, afet yönetimi konusunda acil önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.


Oğuz Gündoğdu: Bu depreme ihtiyatlı bakmamız lazım!

Oğuz Gündoğdu: Evlerine güvenmeyenler dışarıda kalsın!

CNN Türk’e konuşan deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu, “Hangi faylarda kırılmalar yaşandığını bilmediğimiz için ihtiyatlı bakmamız lazım. Evlerine güvenmeyen vatandaşlarımız evlerine bir süre girmesinler. Bir süre dışarıda vakit geçirsinler” açıklamasında bulundu.

Kandilli Rasathanesi: Büyük artçılar olabilir!

Kandilli Rastahanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener
Kandilli Rastahanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener

Kandilli Rastahanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ise “Üzülerek söyleyeceğim ama bu depremin artçılarını da göreceğiz. Beş, beş buçuğa ulaşan artçılar göreceğiz” dedi. Atina depreminde şiddetini 6.4 olarak duyurdu. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi depremin şiddetini önce 6.3 olarak duyurdu, daha sonra 6.2 olarak revize etti. Korkutan deprem İzmir ve Atina başta olmak üzere Türkiye’nin batısında ve Yunanistan’ın tüm kıyılarında şidettli bir şekilde hissedildi.

Bölgedeki binalarda hasar var

İzmir Karaburun’a yakın gerçekleşen depremin bölgede ne tür bir hasara neden olup olmadığı henüz bilinmiyor. Edremit Belediye Başkanı Fatma Özgirgin, hasar oluşan binalar olduğunu açıkladı.

Karaburun Kaymakamı: Binamızın yıkılacağını sandık

Karaburun Kaymakamı Muhammet Özyüksel “Şu an için can ve mal kaybı olmadığını söyleyebilirim. Çok şükür. Çok güçlü bir depremdi. Emin olun bulunduğumuz binanın yıkılacağını sandık. 10 saniye kadar sürdü. Çok şükür herhangi bir sıkıntı olmadı. İlçemizdeki konutlarda şu an itibarıyla herhangi bir problem yok. Ancak arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Şu ana kadar bize ulaşan bir can kaybı yok. Deprem çok güçlü olduğu için tedirginlik hakim. Halkımız da bu ani durumla baş etmeye çalışıyor, sokağa döküldüler. Onlar da tedbirli şekilde hareket ediyorlar. Kendilerine de teşekkür ediyorum sükunetli tavırlarından dolayı” dedi.

Kandilli Rasathanesi'nden deprem açıklaması: Büyük artçılar göreceğiz!

AFAD bölgeye gidiyor


Ege kıyısındaki bazı yerleşim yerlerinde yurttaşlar, depremin ardından kapalı alanlardan sokağa çıktı. Depremin merkez üssünün yakın olduğu Ege’deki yerleşim birimlerinin İzmir’in Karaburun, Dikili ve Aliağa ilçeleri olduğunu bildirildi. AFAD tarafından bir kriz masası oluşturuldu, İzmir’e 20 kişilik bir ekip gidiyor.

Deprem anı görüntüleri: Midilli 6.3


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.