Tank Palet Fabrikası’nın satılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu’na 100 bin liralık tazminat cezası verildi

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Tank Palet Fabrikası ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirilerine, 100 bin liralık manevi tazminat cezası verildi.

Tank Palet fabrikası kılıçdaroğlu tazminat

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 26 Kasım 2019 tarihinde Sakarya Arifiye’deki Tank Palet Fabrikası’nın Katar ortaklı BMC’ye satılmasıyla ilgili eleştirilerinin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’a yönelik açtığı 250 bin liralık tazminat davasında karar çıktı.

Ankara 7’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması öncesinde yazılı savunmayı sunan Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, AİHM’in 2012 yılındaki kararına atıfta bulundu.


Çelik, Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu hakkında açtığı başka bir davada yerel mahkemenin 5 bin lira tazminata hükmettiğini ancak AİHM’in söz konusu olaya ilişkin Kılıçdaroğlu’nun ifade özgürlüğünün ihlaline karar verdiğini hatırlattı.

Çelik savunmada, AİHM’in Kılıçdaroğlu hakkında verdiği karar varken davanın kabulünün mümkün olmayacağına vurgu yaparak şöyle konuştu:

• Dolayısıyla, AİHM’nin Kılıçdaroğlu/Türkiye kararı gerçekliği ortadayken eldeki davanın kabulü hukuken elbette mümkün değildir. Ancak, AİHM Kılıçdaroğlu/Türkiye kararındaki bu değerlendirmelere karşın mahkeme hakiminin bu net hükümleri de hukuksuzluk yapmak pahasına aşacağı ve fahiş miktarlı tazminata karar vereceği öngörülmektedir.

• Hukuksuzluk yapma iradesi ile hareket eden yargıcının, AİHM Kılıçdaroğlu/Türkiye kararını, Yargıtay kararlarını tanımayacağı ve tazminata hükmedeceği görünür bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.

• Ne var ki, hakim eliyle yaşatılmış ve yaşatılacak hukuksuzluklardan kaynaklı,  tüm yasal haklarımızı kullanacağımızın ve suç işleyenlerden hukuk düzleminde mutlak olarak hesap sorulmasını sağlayacağımızın bilinmesine önem atfetmekteyiz.

Mahkeme, Kılıçdaroğlu’na 100 bin liralık manevi tazminat cezası verdi


Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşması bugün görüldü. Mahkeme taraf avukatlarını beyanlarını aldı. Çelik, AİHM kararına ilişkin sundukları yazılı beyanı bir kez daha hatırlattı. Mahkeme, Kılıçdaroğlu hakkında 100 bin lira manevi tazminata hükmetti. (ANKA)

Erdoğan’dan Tank Palet Fabrikası açıklaması: Yapılan işlem satış değil, işletme hakkı devri