Kanuni Sultan Süleyman portresi Londra’daki açık artırmada 350 bin sterline satıldı

İngiltere’de müzayede evi Sotheby’s’in yaptığı açık artırmada Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman portresi 350 bin sterline (4 milyon TL) satıldı. Cristofano Dell’ Altissimo tarafından yapılan portrenin kimin tarafından satın alındığı henüz belli değil.

Kanuni Sultan Süleyman portresi

İngiltere’de müzayede evi Sotheby’s’in yaptığı açık artırmada Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi açık artırmaya çıktı.

“İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları” başlıklı koleksiyonda 60 bin ila 80 bin sterlinlik değerle satışa sunulan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi, müzayede evinin komisyonu da eklendiğinde 438 bin 500 sterline (Yaklaşık 5 milyon lira) alıcı buldu.


Sotheby’s’in yaptığı açıklamada, “Osmanlı hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’ın, keskinliğini ve varlığını canlı bir şekilde bakır bir tabloda yakalayan ve 16./17. Yüzyıldan kalan portresi 438 bin 500 sterline satılıdı. Bu bedel tahmini değerin dört katından fazla” denildi.

Telefondan açık artırmaya katılarak portreyi alan kişinin kimliği açıklanmadı.

Fransız bir aileye aitti

Sotheby’s’den yapılan açıklamada portrenin 19’uncu yüzyıldan bu yana Fransız bir aileye ait olduğu belirtildi.

kanuni portresi

Portrenin 16’ncı yüzyılda, İtalyan ressam Cristofano Dell’ Altissimo tarafından yapıldığı belirtilirken, portrenin diğer benzer portrelerden farklı olarak bakır levha üzerine çizildiği açıklandı. Tarihsel olarak portrenin Sultan Süleyman’ın Irak ile İran’ı fethettiği, Preveze Deniz Savaşı’nda Papa ve müttefiklerine karşı zafer kazandığı zaman dilimine denk geldi aktarıldı.


Portrede Kanuni Sultan Süleyman, 43 yaşındayken resmediliyor.

Taner Öngür röportajı: Moğollar ve Anadolu Rock müziğinin doğuşu