Bebek yatağı seçimi nasıl yapılmalı?

Bebek yatağı seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

bebek yatağı seçimi

Yeni doğan bebekler için uyku, hayati bir konudur. Bebekler zamanlarının çoğunu uykuda geçirirler ve uyku esnasında gelişimlerine devam ederler. Kesintisiz ve sağlıklı bir uyku, bebeğin fiziksel ve zeka gelişimi için çok önemlidir.

Özellikle 0-3 yaş dönemi bebekler için kritik bir dönemdir. Bu dönemde bebekler normal insan gelişim hızına göre daha hızlı bir gelişim kaydederler. Bebekler gün boyunca öğrendikleri bilgileri uyku esnasında zihinlerine kazırlar. Sağlıklı ve kesintisiz bir uyku, bebeklerin kavrama ve yaratıcılık özelliklerini de etkiler.

Bu sebeple, ileriye dönük kalıcı hasarlar oluşmaması için bebeğin uykusunun ihmal edilmemesi gerekir. Bebeklerin uyuyarak büyüdüğü doğrudur ve bebekler uyku esnasında melatonin hormonu salgılarlar. Melatonin hormonu, bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişmesi için çok önemlidir.

Bebeğinizin uyku kalitesini ise yatak seçiminiz belirler. İdeal bebek yatağını seçerken yatağın malzemesi, kalınlığı, sertliği ve boyutu gibi özelliklerine dikkat etmek gerekir. Yanlış bebek yatağı seçimi, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkiler, kalıcı ve telafisi zor zararlara sebep olabilir, bebekler için doğru yatak seçimi bu sebeple çok önemlidir.

Bebekler için doğru yatak seçimi

Bebek yatakları, bebekler için özel olarak üretilmiş ve bebeğin vücuduna uyum sağlayacak özellikte olmalıdır.

Bebek yatağı özellikleri nelerdir?

  • Yatağın Sertliği: Bebekler için en doğru yatak seçimi orta sertlikteki yataklardır. Çok yumuşak yataklar, gömülme riski sebebiyle bebeklerin kemik gelişimleri için uygun değildir. Çok sert yataklar ise, bebeklerin narin kemik yapısı için uygun bir tercih olmayacaktır. Orta sertlikteki yataklar, bebeklerin hareket kabiliyeti için en uygun yataklardır. Bebeklerin iskelet sistemini ve gelişimlerini destekleyen orta sertlikteki yataklar, bebeklerin daha rahat nefes almalarını sağlar.
  • Yatağın Boyutu: İdeal bebek yatağını seçerken, bir diğer önemli konu yatak boyutudur. Bebek yatağının boyutuna bebeğin kilosu ve boyuna göre karar verilmelidir. Yeni doğan bebekler için 60×120 cm, 6 ay ve sonrası için 80×130 cm boyutlarındaki yataklar uygun olacaktır.
  • Yatağın Malzemesi: Bebek yataklarında, bebeğin gelişimi için özel olarak tasarlanmış, çift taraflı kullanıma uygun bir sünger kullanılır. Bu sünger, visco değildir; çünkü visco süngerler, uzmanlar tarafından bebek gelişimi için önerilmemektedir. Bebek yatağı kılıfının fermuarlı ve yıkanabilir olması önemlidir. Bebek yataklarında kimyasal malzemeler kullanılmamalıdır. Bebek yataklarının açık hücreli yapıya sahip olmaları gerekir, bu da bakteri oluşumunu önler.

Morpho bebek yatağının üstün teknolojileri

morpho yatak

Morpho bebek yatağı, uzmanların tavsiye ettiği orta sertliktedir. Bebeğinizin içerisinde gömülmeyeceği ve nefes almasını engellemeyecek yumuşaklıkta olan Morpho bebek yatağı, mükemmel uyku ortamı sunar. Morpho bebek yatağında 5 cm yüksekliğinde 23 Dns yoğunluğunda ultra yumuşak bir yüzey kullanılmaktadır. 10 cm yüksekliğinde çok hassas bir şekilde tasarlanmış bir yay yapısı bulunur.

Yumuşacık bir dokusu olan Morpho bebek yatağı, %100 organiktir. Yatakta kullanılan sünger, bebek gelişimi için özel olarak hazırlanmıştır ve visco değildir. Yatak yüzeyi çift taraflı olarak kullanılabilmektedir. Morpho bebek yatağının her iki yüzeyi de bebeğinizi rahat ettirecek şekilde tasarlanmıştır.

bebek yatağı

Yatağın kılıfı da rahatlıkla çıkarılıp defalarca yıkanabilir veya kuru temizleme yapılabilir. Talihsiz kazalar düşünülerek özenle üretilen Morpho bebek yatağı kumaşı, sıvı geçirmez. Morpho bebek yatağında Solvent bazlı kimyasallar kesinlikle kullanılmamakta, bebeğinizin sağlığı için uygun olan Hotmelt ürünleri kullanılmaktadır. Hotmelt ürünlerinin maliyeti daha yüksek ve üretim süreci daha zordur; fakat bebeklerimizin sağlığı her şeyin önünde gelmektedir.

Morpho bebek yatağı, bebeğinizin gece hareketlerinde oluşabilecek rahatsızlıkları minimuma indirir ve sağlıklı bir uyku ortamı oluşturur. Tüm yatak modellerini incelemeniz için: https://www.morphosleep.com/

Morpho Sleep Bebek Yatağını incelemek için hemen tıklayın!

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.