Kanserojen madde tespit edildi: Johnson & Johnson bazı güneş kremlerini piyasadan çekti

Bünyesinde pek çok ünlü markayı barındıran Johnson Johnson, bazı güneş kremlerinde benzen isimli kanserojen maddenin tespit edilmesinin ardından güneş kremlerini piyasadan geri çektiğini açıkladı.

Johnson güneş kremleri

Kanserojen madde tespit edildi: Johnson & Johnson bazı güneş kremlerini piyasadan çekti!

Son 1 yıl içerisinde geliştirdiği Covid-19 aşısı ile sık sık adından söz ettiren ABD merkezli ilaç şirketi Johnson & Johnson, bu kez bir toplatma kararı ile gündemde.


Piyasaya sürülen bazı güneş kremlerinde uzun süreli kullanım sonucunda kansere neden olabilecek benzen maddesinin tespit edilmesinin ardından firma, söz konusu kremleri piyasadan toplatma kararı aldı.

“Ürünlerin içine nasıl girdiğini araştırıyoruz”

İçinde benzen olduğu tespit edilen Aveeno Protect Pefresh, Beach Defense, CoolDry Sport, Invisible Daily Defense ve UltraSheer aerosol güneş kremleri ile ilgili açıklama yapan firma söz konusu maddenin bağımsız bir araştırma firması tarafından tespit edildiğini ve bu maddenin ürünlerin içerisine nasıl girdiğinin araştırıldığını ifade etti.

İlaç devi, toplatılan güneş kremlerinin kullanımına acilen son verilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Benzen nedir?

Benzen, aren veya aromatik hidrokarbonlar olarak adlandırılan organik bileşikler sınıfının en basit üyesidir. Renksiz, alevlenebilen bir yapıya sahiptir.

Araba tamiri, baskı ve boya sektöründe çalışan dünya çapında milyonlarca işçinin maruz kaldığı bir kimyasal olan benzenepek çok kişi zayıf havalandırılan fabrikalarda, atölyelerde yapıştırıcı, çözücü ve temizlik maddeleri nedeni ile maruz kalmaktadır.

Johnson bebek pudrasında asbest: 325 milyon dolar tazminat!


2019 yılında Johnson & Johnson firmasının bebek pudrasının içerdiği asbest minerali nedeniyle akciğer zarı kanserine yakalandığı gerekçesiyle firmaya dava açan Donna Olson ve eşine 325 milyon dolar tazminat ödemesine hükmedilmişti.

Güneş kremi ürünlerinde SPF nedir? Dereceleri ne anlama geliyor?