İsrail Sağlık Bakanlığı: Üçüncü doz aşının koruma oranı 4 kat daha fazla

İsrail Sağlık Bakanlığı, 60 yaş ve üzerine uygulanan üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısının koruma oranının iki doza kıyasla dört kat daha fazla olduğunu kaydetti.

biontech

İsrail Sağlık Bakanlığı, 60 yaş ve üstü kişilerde üçüncü doz Pfizer/BioNTech aşısının, Covid-19’a yakalanma ve ağır hastalık riskine karşı koruma oranını önemli düzeyde artırdığını duyurdu.

Üçüncü doz uygulamasından 10 gün sonra 60 yaş ve üstü kişilerden elde edilen verileri inceleyen bakanlık yetkilileri, iki doza kıyasla Covid-19’a karşı korumanın dört kat arttığını tespit etti. Pfizer/BioNTech aşısında üçüncü dozun, hastaneye yatış riskine karşı ise beş ila altı kat daha fazla koruma sağladığı belirlendi.


Temmuz ayından bu yana 60 yaş üzerine ‘takviye’ dozun uygulandığı ülkede, geçtiğimiz günlerde 40 yaş üstü kişilere ve öğretmenlere de üçüncü doz onayı verildi.

İsrail’in önde gelen sağlık kuruluşlarından Maccabi, 60 yaş üstündekilerde ikinci doz ile üçüncü dozun etkilerini kıyaslamış, Pfizer/BioNTech’in üçüncü dozunun Covid-19’a karşı yüzde 86 oranında koruma sağladığı kaydedilmişti.


Araştırmaya göre, üçüncü doz aşısını olan 149 bin 144 kişiden 37’sinin yapılan testlerde pozitif çıktığı, yalnızca iki doz olan 675 bin 630 kişiden ise 1064’ünün Covid-19’a yakalandığı aktarılmıştı.

Oxford araştırması: Aşılıların etkisi 3 ay içinde azalmaya başlıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.