NASA: Requiem süpernova patlaması 2037’de Dünya’ya ulaşabilir!

NASA açıkladı: Requiem patlaması 2037 yılında Dünya’ya ulaşabilir! Daha önce Hubble teleskopunun merceğine üç kez takılan Requiem süpernovasının 2037’de yeniden gözlemlenebilir olması bekleniyor.

Requiem süpernova

Büyük yıldızlar ölme zamanları geldiğinde ya devasa kırmızı kütlelere dönüşüyor ya bir nötron yıldıza veya kara deliğe dönüşüyor ya da patlıyor. Birçok yıldızdan daha parlak olan bu güçlü patlamalara ‘süpernova’ adı veriliyor.

Bugüne dek yüzlerce süpernova gözlemlenebildi ama aynı süpernovanın belli bir süre sonra tekrar görülmesi sık bulunan bir fırsat değil. NASA açıklamasına göre Requiem adı verilen süpernova’nın 2037’de yeniden gözlemlenebilir olması bekleniyor. Bunun olabilmesi ise ‘yerçekimsel mercekleme’ olarak bilinen bir etki sayesinde.


Süpernovanın hemen karşısındaki büyük kütleli cisim, uzaktaki görüntüyü büyütmek için ışığı büken bir lens görevi görüyor. Süpernovadan yayılan ışık, büyük kütleli cismin içinden geçerken büyütülüyor, bükülüyor ve birden fazla kopyaya bölünüyor. Bu kopyaların her biri de ‘aynı gösterinin tekrar tekrar gösterimi’ gibi aynı süpernovanın birden çok kez görülmesine yol açıyor.

Hubble teleskopu Requiem süpernovasını ilk kez 2016’da bir değil üç farklı karede görüntülemişti. Requiem süpernovası Dünya’nın yaklaşık 10 milyar ışık yılı uzağında ama ‘MACS J0138.0-2155’ olarak anılan büyük kütleli cismin içinden geçen ışığının Dünya’ya ulaşması 4 milyar yılı buluyor.

Araştırmacı Steve Rodney’ye göre ilk 3 görüntü ile 2037’de beklenen 4. görüntü arasında bu kadar uzun süre olmasının sebebi, Requiem’in ışığının geçtiği büyük kütleli cismin merkezindeki karanlık maddenin yoğunluğu.


Requiem’in 2037’de yansıması beklenen dördüncü görüntüsü çıplak gözle görülemeyecek olsa da teleskoplarla bakınca görünür olacak.

iPhone 13 Pro satın almak için en çok çalışmak gereken ülkeler açıklandı


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.