Erdoğan: Şu an da her evde araba var, kapıcıda araba var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şu an da her evde araba var. Kapıcısında araba var. Şu anda ikinci el araba yetişmiyor. Bunları nasıl görmemezlikten geliyorsunuz?

erdoğan

Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ve diğer bazı ülkelerin Ankara büyükelçiliklerinin, diplomatların bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine riayet edildiğine yönelik açıklamalarına ilişkin “Dünyada nice acılar yaşanır, adaletsizlikler sergilenirken Türkiye’yi dillerine dolayanların amaçlarının hukuk olduğuna kimse bizi inandıramaz. Bağımsız ve tarafsız yargımız ile gereken cevabı vermek devletin başı olarak öncelikle bizim görevimizdir. Ülkemizin bağımsızlığına saygı duymayan hiç kimsenin sıfatı ne olursa olsun, bu ülkede barınamayacağını da ayrıca ifade etmek istiyorum görüşünü dile getirdi.

Kendi yasama ve yürütme organlarımızın bile anayasa gereği işine karışamadığı yargımızı, bir grup büyükelçinin sigaya çekmesine tahammül edemeyiz” diyen Erdoğan, “Ülkemizin bağımsızlığına ve milletimizin hassasiyetlerine saygı duymayan hiç kimse, sıfatı ne olursa olsun, bu ülkede barınamaz” diye konuştu.


‘Niyetimiz kriz çıkarmak değil, ülkemizin egemenlik haklarını korumaktır’

10 ülkenin büyükelçilerinin Osman Kavala hakkındaki açıklamalarına yönelik Türkiye’nin tavrının ‘kriz çıkarmak olmadığı’nı vurgulayan Erdoğan, “Ülkem ve milletim adına koyduğumuz tavır bu sorumlu ve samimi duruşun temahülüdür. Bizim amacımız kriz çıkarmak değil, Türkiye’nin onurunu, gururunu haysiyetini korumaktır. Bugün büyükelçiliklerden yapılan açıklamayla yanlışlıklarından geri dönülmüştür. “ diye konuştu.

Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi:


“Herhangi kişi ya da konuyu değil doğrudan ülkemizin yargısını ve egemenlik haklarını hedef almıştır. Aynı büyükelçilikler tarafından yapılan yeni açıklamayla yargımıza ve ülkemize yönelik bühtandan geri dönülmüştür. Bu büyükelçilerin artık Türkiye’nin egemenlik hakları konusundaki beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz”

‘Şu anda 2. el araba yetişmiyor’

Muhalefetin eleştirilerine yanıt veren Erdoğan, “Şu anda bakıyorsunuz her evde araba var, kapıcısında araba var. Şu anda 2. el araba yetişmiyor zaten. Böyle bir durum var. Bunları nasıl görmemezlikten geliyorsunuz? Bunu TV ekranlarından vatandaşa anlatır, kandırabilirsiniz. Ama bizi kandıramazsınız. Nerede ne satılıyor, bunları gayet iyi biliyoruz” diye konuştu.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Maliyetlerdeki yükselişin ötesinde fırsatçılık yapanlara da göz açtırmayacağız. Bu konudaki denetimleri ve müeyyideleri sıkılaştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Dolar Euro’daki artış araç pazarını vurdu: Artık ikinci el araba almak da hayal!