Uyku araştırması: 22.00-23.00 arası uykuya geçmek kalp hastalıkları riskini azaltıyor

Bilim insanları yeni uyku araştırması sonuçlarnı açıkladı: 22.00-23.00 arası uykuya geçmek kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

Uyku araştırması

On binlerce gönüllü üzerinde yapılan yeni bir çalışma, en uygun uyku saatinin 22:00 ile 23:00 arası olduğunu gösterdi.

İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları, uykuyu vücut saatine uyacak şekilde senkronize etmenin, kalp krizi ve felç riskinin azalmasını sağladığını söyledi. Ayrıca, gece yarısından sonra uyuyan kişilerin, kalp hastalığına yakalanma riskinin yüzde 25’ten daha fazla olduğu keşfedildi.


İngiltere’de Exeter Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma uykuya dalma saatiyle kalp hastalıklarına yakalanma riski arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Araştırma boyunca sağlıkları takip edildi

European Heart Journal’da yayınlanan çalışma için araştırmacılar, gönüllüler tarafından giyilen kol saati benzeri bir cihaz kullanarak yedi gün boyunca uyku ve uyanma süreleri hakkında veri topladı. Ayrıca, ortalama altı yıl boyunca gönüllülerin kalp ve dolaşım sağlığı takip edildi.

Söz konusu yetişkinlerin 3 binden fazlasının kalp hastalıklarına yakalandığı ve çok azının “ideal” 22:00 ile 23:00 saatleri arasında ya da daha erken yatan kişilerde meydana geldiği belirtildi.

İngiliz Kalp Vakfı’ndan kalp hemşiresi Regina Giblin ise “Bu büyük araştırma, çoğu insanın kalbini uzun vadede sağlıklı tutması için akşam 22.00 ile 23.00 arasında uyumanın önemine vurgu yaptı. Ancak, bu çalışmanın yalnızca bir ilişki gösterebileceğini ve neden-sonuç kanıtlayamadığını hatırlamak önemlidir.

Kalp ve dolaşım hastalıkları için bir risk faktörü olarak uyku zamanlaması ve süresi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yeterince uyumak genel sağlığımız, kalp ve dolaşım sağlığımız için önemlidir ve çoğu yetişkin gecede 7 ila 9 saat uyumayı hedeflemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Tek faktör uyku değil


Öte yandan, uzmanlar kalp sağlığını etkileyebilecek tek faktörün uyku olmadığını vurguladı. Buna göre, tansiyon ve kolesterol seviyelerini takip etmek, kilo yönetimi, düzenli egzersiz yapmak ve  tuz ve alkol alımını azaltmak da kalp ve diğer hastalıklara karşı korunmada büyük bir önem taşıyor.

Türk doktorlardan ödüllü araştırma: Korona, vücudu kanserden koruyan sistemin ‘şalterlerini’ kapatıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.