Uyku araştırması: 22.00-23.00 arası uykuya geçmek kalp hastalıkları riskini azaltıyor

Bilim insanları yeni uyku araştırması sonuçlarnı açıkladı: 22.00-23.00 arası uykuya geçmek kalp hastalıkları riskini azaltıyor.

Uyku araştırması

On binlerce gönüllü üzerinde yapılan yeni bir çalışma, en uygun uyku saatinin 22:00 ile 23:00 arası olduğunu gösterdi.

İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nden bilim insanları, uykuyu vücut saatine uyacak şekilde senkronize etmenin, kalp krizi ve felç riskinin azalmasını sağladığını söyledi. Ayrıca, gece yarısından sonra uyuyan kişilerin, kalp hastalığına yakalanma riskinin yüzde 25’ten daha fazla olduğu keşfedildi.


İngiltere’de Exeter Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma uykuya dalma saatiyle kalp hastalıklarına yakalanma riski arasında bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Araştırma boyunca sağlıkları takip edildi

European Heart Journal’da yayınlanan çalışma için araştırmacılar, gönüllüler tarafından giyilen kol saati benzeri bir cihaz kullanarak yedi gün boyunca uyku ve uyanma süreleri hakkında veri topladı. Ayrıca, ortalama altı yıl boyunca gönüllülerin kalp ve dolaşım sağlığı takip edildi.

Söz konusu yetişkinlerin 3 binden fazlasının kalp hastalıklarına yakalandığı ve çok azının “ideal” 22:00 ile 23:00 saatleri arasında ya da daha erken yatan kişilerde meydana geldiği belirtildi.

İngiliz Kalp Vakfı’ndan kalp hemşiresi Regina Giblin ise “Bu büyük araştırma, çoğu insanın kalbini uzun vadede sağlıklı tutması için akşam 22.00 ile 23.00 arasında uyumanın önemine vurgu yaptı. Ancak, bu çalışmanın yalnızca bir ilişki gösterebileceğini ve neden-sonuç kanıtlayamadığını hatırlamak önemlidir.

Kalp ve dolaşım hastalıkları için bir risk faktörü olarak uyku zamanlaması ve süresi konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yeterince uyumak genel sağlığımız, kalp ve dolaşım sağlığımız için önemlidir ve çoğu yetişkin gecede 7 ila 9 saat uyumayı hedeflemelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Tek faktör uyku değil


Öte yandan, uzmanlar kalp sağlığını etkileyebilecek tek faktörün uyku olmadığını vurguladı. Buna göre, tansiyon ve kolesterol seviyelerini takip etmek, kilo yönetimi, düzenli egzersiz yapmak ve  tuz ve alkol alımını azaltmak da kalp ve diğer hastalıklara karşı korunmada büyük bir önem taşıyor.

Türk doktorlardan ödüllü araştırma: Korona, vücudu kanserden koruyan sistemin ‘şalterlerini’ kapatıyor!