Elon Musk, insansı robot projesi Tesla Bot hakkında konuştu

İlk başta, Elon Musk’ın şakalarından biri gibi geldi, ancak daha önce bildirdiğimiz gibi, gerçek bir proje ve Tesla bunun için işe alımlara başladı bile. Tesla Bot adlı insansı robotun, tekrar eden sıkıcı görevleri yerine getirmesi bekleniyor.

Tesla Bot

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz aylarda düzenlenen AI Day (Yapay Zeka Günü) etkinliği kapsamında insansı robot projesini duyurmuştu.

Tesla Bot, 172 cm boyunda ve 56 kilo ağırlığında… İnsansı robot, beş parmaktan oluşan iki eli ve iki bacağı olan bir insana benziyor. Ayrıca ortalama bir insanın yürüme hızından biraz daha hızlı olacak şekilde tasarlandı. Saatte 8 km hızla hareket edebilen robot, yaklaşık 21 kilograma kadar yükleri taşıyabilecek. Robot, market alışverişi gibi günlük basit işleri yapabilecek. Tesla otomobillerinde bulunan birçok sensörü ve FSD bilgisayarı da başta olmak üzere birçok teknolojiyi kullanacak.


“Aynı teknolojiyi alıp insansı bir robot takabiliriz”

Dün Wall Street Journal konferansı sırasında Musk’ın Tesla Bot projesi hakkında bilgi vermesi istendi.

O da şu yanıtı verdi:

“Otomatik pilot ve Tam Kendi Kendine Sürüş ile gerçek dünyada gezinmek için en gelişmiş pratik yapay zekayı yarattığımızı düşünüyorum ve Tesla’yı dünyanın en büyük robot şirketi veya yarı duyarlı robot şirketi olarak da düşünebilirsiniz. Araba 4 tekerlekli bir robot gibi. Muhtemelen aynı teknolojiyi alıp insansı bir robot takabiliriz ve o robotun işe yaradığını söyleyebiliriz.

Esasen, insansı kısma sahip olmak için, bazı özel aktüatörler ve sensörler geliştirmemiz ve esasen Tesla Tam Kendi Kendine Sürüş ve Otomatik Pilot’u veya insansı robotta genel olarak konuşan gerçek dünya navigasyon yapay zekasını kullanmamız gerekir.”

tesla robot

Peki ne zaman?

Tesla’nın özel etkinliğinde duyurulan bu Tesla Bot adı verilen robot, halen sadece bilgisayar çizimleri ile gösteriliyor. Robotun henüz bir prototip sürümü de bulunmuyor.

Ancak Elon Musk, yaptığı açıklamada ilk prototipin 2022 içerisinde üretileceğini belirtiyor. Bu robot hakkında yeni açıklamalarda bulunan Musk, artık spesifik bir tarih vermekten kaçınıyor.


Tesla’nın CEO’su bunun önemli bir proje olduğuna inandığını söyledi, ancak bunun için net bir zaman çizelgesi yok:

“Bunu tam olarak ne zaman doğru yapabileceğimizi bilmiyorum ama doğru şekilde yapacağız.”

“İşgücü azalıyor, robotlar devreye girebilir”

Mevcut işgücü sıkıntısı bağlamında Musk, Tesla Bot’un bir çözüm olabileceğini söyledi.

— Robotlar zamanla insan emeğinin yerine geçme potansiyeline sahip. Ekonominin temeli emektir. Sermaye ekipmanı esasen damıtılmış işçiliktir. Bir arkadaşıma ne için optimize etmeliyiz diye sordum ve “çalışan başına brüt kar” dedi – tamamen göz önünde bulunduruldu, bu yüzden tedarik zincirini buna dahil etmelisiniz.

— Temel kısıtlama emektir. Yeterince insan yok. Bunu yeterince vurgulayamıyorum. Yeterince insan yok. Bence uygarlık için en büyük risklerden biri düşük ve hızla azalan doğum oranıdır.

“Böyle devam ederse uygarlık çökebilir!”

Ayrıca Elon Musk korkunç bir uyarıda da bulundu:

— Eğer insanlar daha fazla çocuk sahibi olmaya başlamazsa, uygarlık çökebilir. Sözlerimi not alın!


Kaynak: Wall Street Journal (Youtube), Log

Araştırma: Süper akıllı yapay zeka, kontrol edilemez!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.