Su içmek zayıflatır mı?

Su içmek zayıflatır mı? Kilo vermeye yardımcı mı? Günde ne kadar su tüketilmeli?

Su zayıflatır mı

Son yılların en popüler sorularından biri olan “su içmek zayıflatır mı?” sorusunun cevabı hiç şüphesiz “evet”. Su tüketmek direkt zayıflamaya yardımcı olmasa da diyetinize bağlı kalmayı ve kilo vermenizi kolaylaştırır.

Özellikle kilo problemi yaşayan insanlar için kritik önem taşıyan, su içmenin kilo verdirdiği düşüncesi teknik olarak doğruyu yansıtsa da sadece şu tüketerek Zayıflamak mümkün değildir.


Hemen hemen tüm diyet listelerinin başında “sık su tüketin” cümlesi geçer. Elbette ki sağlıklı kilo kaybı için tek başına bu yöntem yeterli değildir; ancak çok ciddi bir destekçidir.

Günde minimum 2 litre su tüketmiyorsanız, hali hazırda vücudunuz sıvı eksikliğine bağlı birçok olumsuzluk yaşıyor olabilir. Bu yüzden diyette olun veya olmayın, günlük su tüketiminizi sağlamalısınız.

Ayrıca fit bir görünüme sahip olmak ve ideal kilonuza ulaşmak istiyorsanız spor ve düzenli beslenmenin yanında su tüketiminin büyük önem taşıdığını unutmamalısınız.

Su kilo vermeye yardımcı oluyor

Su içmek bazen diğer çay, kahve gibi sıvı içeceklerle karşılaştırılıyor. Ancak h20 dışında kalan tüm içecekler şeker, kafein, kalori, tatlandırıcı, asit veya tüketmeyi pek istemeyeceğiniz gıda kimyasalları içeriyor. Bu içeceklerin yerine su tüketimine daha çok ağırlık verilmeli.

Tok hissetmeyi sağlar

Eğer diyet sırasında su içimi doğru bir şekilde kullanılırsa zayıflama için çok büyük Faydaları olur. Su kalorisiz bir üründür. Üstelik içerisinde hiçbir yararsız bir madde bulunmaz. Suyun tokluk hissiniz arttırıcı özelliği vardır. Bu yüzden diyet sırasında bol su tüketmek kilo vermeye yardımcı olur. Böylece hem tokluk hissini artmış olur hem de vücutta doğru kimyasal enzim hareketi sağlanmış olur.  Ayrıca metabolizmanın az ve sık uyarılması ile devamlılık sağlanmış olur.


Sindirime yardımcı olur

Yemekten önce içilen su iştahı azaltır ve tokluk hissi yaratır. Yemekten sonra içilen su ise gıdaların sindirim sisteminde daha kolay parçalanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda su kabızlık sorununu önler.

Vücutta enerjiyi artırır

Su enerji vermez ancak susuz kalındığında enerji kaybına yol açar. Bunun nedeni sıvı kaybına bağlı olarak kas hücrelerindeki elektrolitlerin büzüşmesidir. Kas hücreleri yeterince sıvı alamadığında “kas yorgunluğu” yaşanır ve kendinizi halsiz hissederseniz.

Metabolizmayı hızlandırır

Soğuk su içtiğinizde metabolizmanız suyun sıcaklığını vücut sıcaklığına getirmek için ekstra enerji harcar ve bu işlem sırasında daha fazla kalori yakılır. Metabolizma soğuk su içtikten 10 dakika sonra hızlanmaya başlar. Yaklaşık 30-40 dakika sonra en yüksek noktasına ulaşmış olur. Bu kilo vermeye büyük bir etkisi olmayabilir ancak yakılan her ekstra kalori uzun dönemde fayda sağlar.

Sabahları aç karnına su içmek zayıflatır mı?

Sabahları aç karnına su içmek zayıflatır mı?

Günde kaç bardak su tüketilmeli?

Su ihtiyacı kişiden kişiye değişir ancak yetişkin bireylerde ortalama iki üç litre suya ihtiyaç vardır. Doktorlar günde en az 12 bardak su tüketilmesi gerektiği vurguluyor. Ayrıca su içmek için susamak beklenmemeli. Ortalama her saat için 1 bardak su içilmelidir.


Vücudunuzun sindiriminde ve boşaltımında etkin rol oynayan su tüketimi, kilo vermeniz sırasında size büyük destek sağlar. Ancak sadece su tüketerek kilo verme işleminin mümkün olmadığını unutmamak gerekiyor.

Limonlu su içmek için 20 çok iyi sebep: Limonlu suyun faydaları