Yemeksepeti’nden otonom robot ile yemek siparişi teslimatı

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden olan Yemeksepeti, İstanbul’da otonom robot ile yemek siparişi teslimatları için testlere başladı.

Yemeksepeti robot

Video aşağıda – Geçtiğimiz aylarda yaşanan kötü olaylara rağmen yemek sipariş konusunda en çok kullanılan platformlardan olmayı sürdüren Yemeksepeti, Twitter’dan yapılan bir paylaşım üzerinden gündeme geldiği üzere İstanbul’da otonom robotlar kullanarak teslimat için bazı testler gerçekleştiriyor.

Resmi olarak “Yemeksepeti Yebo” adı altında yürütülen Bağdat Caddesi merkezli testler kapsamında yerli girişimlerden olan Delivers.ai imzalı bir robotik sistemin kullanıldığı görülüyor. Burada amaç, kısa mesafeli yemek siparişlerini kişilere hızlı şekilde ve motorlu kurye kullanmadan ulaştırmak.


Kaldırımlarda çevreye çarpmadan gidebilmesi için tasarlanan bu araçlar, yapıları gereği bünyelerindeki yemekleri sıcak tutabiliyor ve hırsızlığa karşı gelişmiş güvenlik önlemleri taşıyorlar. Uzaktan devamlı olarak takip edilebilen bu otonom araçlar, ihtiyaca bağlı olarak farklı boyutlarda tasarlanabiliyor.

Bu fikir kesinlikle yeni değil ve uzun zamandır aktif olarak farklı yerlerde test ediliyor. Bu geleceğin gerçek kullanıma girmesi ise şimdilik pek de mümkün görünmüyor. Hatta önümüzdeki 5 yıl içerisinde dahi buna benzer robotların İstanbul gibi kalabalık şehirlerde hayatın bir parçası olması imkânsız görünüyor. Firmalar şimdilik sadece testler ile süreci görmek istiyor.


Delivers.ai, Yemeksepeti ile beraber yaptığı testlerin benzerlerini daha önce Glovo ve Hepsiburada gibi firmalar için de gerçekleştirmiş tecrübeli bir firma.

Yemek siparişi uygulamalarıyla ilgili en çok nelerden şikayet ediliyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.