Sağ sol beyin testi: Beynin hangi tarafını daha iyi kullanıyorsun?

Sağ sol beyin testi: Beynin sağ ya da sol tarafının baskın özelliği kişilik özelliklerini etkiler. Örneğin beynin sol tarafı baskınsa analitik düşünme beceriniz, beynin sağ tarafı baskınsa yaratıcı düşünme beceriniz gelişmiş demektir. Peki, sizinki hangisi? İşte bunu ortaya çıkaran kişilik testi… Tek yapmanız gereken resimde ilk gördüğünüz şeyi işaretlemeniz…

sağ sol beyin testi

Sağ sol beyin testi: Öncelikle görsele bakıp ilk ne gördüğünüzü söyleyin. Kişilik testleri nasıl bir zihin gücüne sahip olduğunuzu ortaya çıkarıyor. Sol beyinli misiniz yoksa sağ beyinli misiniz? Beyninizin baskın tarafı davranışlarınızdan söylemlerinize kadar her şeyi etkiler.

Bazı araştırmalara göre her insanda beynin sadece bir tarafı baskındır. Sol beyin daha çok analitik ve metodik düşünme ile ilişkilendirilirken, sağ beyin yaratıcı düşünme ve sanatsal becerilerle ilişkilidir. Mınd Journal sitesinden derlediğimiz kişilik testinde ilk gördüğünüz hayvan, nasıl bir zihin gücüne sahip olduğunuzu ortaya çıkarıyor.


Sağ sol beyin testi

Okuma, yazma, kelimelerle, gerçeklerle, akıl yürütmede iyi olan ve büyük matematiksel becerilere sahip olan bir kişinin sol beyin baskın olduğu söylenir. Son derece sezgisel ve sanata, hayal kurma ve hayal gücüne daha yatkın bir kişinin sağ beyin baskın olduğu söylenir. Peki, sizde hangisi ağır basıyor? İşte bunu test etmenin yolu…

Asılı maymun görenler: Sağ beyin

sağ beyin

Resimde ilk olarak asılı bir maymun görmeniz beyninizin sağ yarıküresinin daha aktif olduğu anlamına gelir. Dürtüsel, yaratıcı, duygusal, yenilikçi özelliklere sahipsiniz. Yaşam için büyük hayalleriniz var. (Sağ beynin özellikleri aşağıda)

Kaplanın başı: Sol beyin

sol beyin

Resimde bir kaplanın başını görmeniz beyninizin sol yarıküresinin daha aktif olduğu anlamına gelir. Mantıklı, rasyonel, analitik iyi organize olmuş, hedef odaklı ve gerçekçi bir insansınız. (Sol beynin özellikleri aşağıda)

Sağ beyin özellikleri:

Beynimizin yaratıcı kısmı sağ lobudur.


 • Sağ beyin, görsel ve işitsel konularla ilgilenir.
 • İnsan, sezgilerinde beyninin sağ tarafını kullanır.
 • Aynı zamanda sağ beyin lobu, vücudun sol tarafını (organlarını) yönetir.
 • Görme ve duyma yoluyla öğrenir.
 • Gerçek üstü hayaller kurar, mecaz anlamlarla ilgilenir.

Sol beyin özellikleri:

Beynimizin mantıksal kısmı sol lobudur.

 • Matematiksel işlemlerde başarılıdır.
 • Sebep-sonuç ilişkisini iyi kurar ve analitik düşünme becerisine sahiptir.
 • Kelime, sayı ve sembollerle ilgilenir.
 • Sol beyin lobu, vücudun sağ tarafını (organlarını) yönetir.

Sağ beyin geliştirme egzersizleri

Sağ beyin geliştirme yöntemleri ağırlıklı olarak sanatsal faaliyetler içerir. Sağ beyin gelişimi kişinin yaratıcı yönünü geliştirir.

Sağ beyin geliştirme egzersizlerinden bazıları:

 • Resim çizmek,
 • Enstrüman çalmak,
 • Şarkı söylemek,
 • Kitap okumak,
 • Kurgu yapmak, kompozisyon çıkarmak,
 • Evcilik türü hayal gücü gerektiren oyunlar oynamak,
 • Renkli ve sesli zeka oyunları oynamak

Sol beyin geliştirme egzersizleri

Sol beyin geliştirme yöntemleri daha çok okullarda görmeye alışık olduğumuz dersleri hatırlatmaktadır. Bu doğru çünkü okul müfredatındaki matematik, fen bilgisi, Türkçe gibi ağırlık verilen dersler sol beyin gelişimi sağlamaktadır. Haftalık ders programlarında resim, müzik gibi sağ beyin gelişimi sağlayan derslere ise daha az zaman ayrılmaktadır.


Sol beyin geliştirme egzersizlerinden bazıları:

 • Matematik problemleri çözmek,
 • Bulmaca çözmek,
 • Yazı yazmak
 • Kitap okumak (Kitap okumak hem sağ, hem de sol beyin geliştirme egzersizi niteliğindedir),
 • Yeni bir dil öğrenmek,
 • Evcilik türü hayal gücü gerektiren oyunlar oynamak,
 • Kuralları olan zeka ve strateji oyunları oynamak.

Emin değilseniz bir de bu testi deneyin: Sağ-sol beyin testi: Kedi mi görüyorsunuz, geyik mi? – Bizi Facebook, Twitter, Instagram ve Telegram hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.