Doğalgaz fiyatına büyük zam!

Doğalgaz fiyatlarında haziran tarifesi belirlendi, konut kullanımına yüzde 30 zam yapıldı.

Doğalgaz zam

Doğalgazda haziran ayında geçerli olacak mesken, sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarife belirlendi.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, haziran ayına ilişkin tarife tablosuna göre, konut tüketicileri için gaz dağıtım şirketlerine haziranda uygulanacak satış fiyatı, bin metreküp doğalgaz için 3 bin 264 lira, sanayi abonelerinin tarifesi de bin metreküp doğalgaz için 10 bin 416 lira oldu.


Elektrik üretim amaçlı tarifede bin metreküp doğal gazın fiyatı ise 12 bin 500 lira olarak belirlendi.

Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 30, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 16, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 10 artış oldu.

Doğalgazda fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanıyor.

Elektrik tarifelerinin de zamlanması bekleniyor

Elektrik zammı kapıda: Üretim maliyeti, satış fiyatını geçti! Temmuz ayında yüzde 100’ün üzerinde zamma mecbur kalınacağı belirtiliyor.

Döviz kurlarındaki artışla birlikte elektrik üretim maliyetleri katlanarak artıyor. Kilovatsaat (kWh) başına net enerji maliyeti 1.75 TL’yi geçti. Vergi hariç diğer giderlerle birlikte bu rakam 2 TL’yi aşarken, tüketiciye satılan elektriğin kWh fiyatı bunun oldukça altında kalıyor.


Şu anda mesken abonelerinin diğer tüketici grupları tarafından sübvanse edildiğini aktaran sektör yetkilileri, bunun sürdürülemez olduğunu dile getiriyor. Piyasanın yüzde 70’inin dolara bağlı olduğunu ifade eden enerji uzmanları, “EPDK’nın zammı 2 tarife dönemi erteleme hakkı var. Ama bunu uzun süre kullanamaz. Görevli tedarik şirketleri kanunen zarar ettirilemez” diyor.

Ekonomi haberleri