Hepsi Bungalov açıkladı: Pandeminin etkisi turistik alışkanlıkları nasıl değiştirdi?

Koronavirüs pandemisinin toplumsal etkileri azalmaya devam ederken, pandemiden etkilenen sektörler de yavaş yavaş eski ticari hacimlerine kavuşmayı bekliyor. Pandemiden etkilenen sektörlerin başında gelen alanlardan biri de hiç şüphesiz turizm. Hepsi Bungalov tarafından yapılan açıklamada, pandeminin tüm sektörler gibi turizm sektörünü de derinden etkilediği vurgulandı ve insanların tatil alışkanlıklarının ciddi bir dönüşüme uğradığı ifade edildi.

hepsi bungalov

2019 yılının Kasım ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Koranavirüs salgını ticari olarak tüm sektörleri derinden etkiledi ve çok büyük dönüşümleri de beraberinde getirdi.

Salgının başlangıcından bu yana bu süreçten etkilenen en büyük alanlardan birisi turizm sektörü oldu. İnsanların tatil ve eğlence anlayışlarında değişiklikler meydana geldi. Turizm acentesi Hepsi Bungalov’un kurucusu İlker Kulaksız yaşanan değişim ve dönüşümü şu sözler ile anlattı:

“Salgın ile beraber günlük hayat pratiklerimizde çok büyük değişimler yaşanırken, ticari faaliyetler de bilindiği üzere büyük aksaklıklar gösterdi.

Dünyada da global anlamda turizm sektöründe özellikle son 3 yılı geçmiş yıllardaki verilere göre kıyasladığımızda ciddi bir fark görüyoruz.

“Turizm sektöründe bir gerileme yaşandı”

Hem ülkelerin birbirleri için koydukları seyahat kısıtlamaları hem de ülke içinde getirilen yasaklar, insan hareketliliğinin önüne geçti. Bu da tüm dünyada turizm sektörü için bir gerilemeye sebebiyet verdi.

2022 yılında ise durumlar pozitif yönde değişti diyebiliriz. Pandeminin etkisini kaybetmesiyle beraber dünyada küresel insan hareketliliği ciddi bir ivme kazandı ve turizm sektöründe gözle görülür bir iyileşme meydana geldi.

bungalov tatili

“İnsanların tatil tercihleri dönüşüme uğradı”

Pandemiden sonra insanların değişen tatil tercihlerine dikkat çeken İlker Kulaksız, sözlerine şöyle devam etti:

“2022 yılının ilk 6 aylık kısmını geride bırakırken, tüm dünyada son 3 yıllık süreye baktığımız zaman turizm sektöründe bir canlılığın yaşandığını görebiliyoruz. İnsanlar artık daha çok mobilize durumdalar ve daha çok seyahat ediyorlar. Fakat seyahat ve tatil alışkanlıkları geçmişe göre biraz farklı. 

“Daha sakin destinasyonlar, minimal zevkler”

İnsanlar pandemiden sonra doğa ve orman ile iç içe tatil alanlarını daha çok tercih ettiler, deniz tatili yapmak isteyenler de yine onlarca kişinin kaldığı oteller yerine butik tatil hizmetleri aldılar. Pandeminin getirdiği stres ve korku ile böyle bir minimal turizm akımı ortaya çıktı. Bungalov ve Tiny House gibi yapılar özen kazandı. Bu yeni kazanılan tatil alışkanlığı pandeminin etkisini kaybetmesine rağmen devam ediyor.

kiralık bungalov

“Pandeminin bu etkisi çok kısa sürede kaybolmayacak”

Google’da yapılan arama sorgularını da incelediğimizde insanların her geçen gün daha minimal tatil destinasyonlarını araştırdıklarına şahit oluyoruz. Pandeminin bu etkisinin çok kısa sürede kaybolmayacağını düşünüyoruz artık.

Tabiki tüm bunların yanında gerekli tedbirleri almış ve yine insanlara gerekli güven ve huzur ortamını sunan çok renkli beldeler ve tatil noktaları da pandeminin ilk etki zamanlarına göre bakarsak, bu sene daha çok talep görüyor.

İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.