20. İstanbul Onur Yürüyüşü’ne polis müdahalesi

İstanbul’da Onur Haftası kapsamında düzenlenmek istenen 20. Onur Yürüyüşü, polisin Taksim ve çevresindeki ablukasıyla engelleniyor. Yasağa karşı bir araya gelmek isteyenler gözaltına alındı. Polis, gazetecilere de müdahale ederken AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç’ı da gözaltına aldı.

onur yürüyüşü

Türkiye’de yıllarca gerçekleştirilen Onur Haftası etkinlikleri bu yıl da iktidarın yasağı ile karşılandı. İstanbul’da gerçekleştirilmek istenen 20. İstanbul LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü yasaklanırken yasağa rağmen bir araya gelmek isteyenler gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında gazeteciler de var.

20. İstanbul LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü öncesi polis İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü öncesi Cihangir ve Büyükparmakkapı Sokak’ta kafelerde oturanlara ve gazetecilere müdahale etti. Kaos GL’den paylaşılan bilgilere göre müdahalede çok sayıda kişi gözaltına alındı.


Gözaltına alınan isimlerin arasında geçen seneki Onur yürüyüşünde boğazına basılarak gözaltına alınan AFP muhabiri Bülent Kılıç da var.

Gazeteci Zeynep Kuray, polisin gazetecilere müdahale ettiği ve Kılıç’ın gözaltına aldığı anların görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.

 

Gazeteci İzel Sezer de, polisin gazetecilere müdahale ettiği anların farklı bir açıdan çekilmiş görüntülerini Twitter hesabından paylaştı.

 

 

Gözaltıların ardından bir araya gelen LGBTİ’ler, polise “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret” ve “Polis defol, bu sokaklar bizim” sloganlarıyla tepki gösterdi.


Polis müdahalesine rağmen Onur Yürüyüşü için toplananlar, Cihangir’in ara sokaklarında yürüyüşlerini sürdürüyor.

BASIN MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN TEPKİ

AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç’ın gözaltına alınmasının ardından DİSK Basın-İş açıklama yaptı. Sendika, İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’ne seslenerek, “Basın üzerindeki ablukayı kaldırın, gazetecilerin görüntü almasının engellenmesine son verin” dedi.

Kılıç’ın üyesi olduğu Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da, yaptığı açıklamada, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

NE OLMUŞTU?

Onur Yürüyüşü için yapılan çağrıları “sosyal medyadan yapılan izinsiz toplantı, gösteri yürüyüşü ve benzeri faaliyetlere ilişkin çağrılar” diye niteleyen İstanbul Valiliği, Beyoğlu’da saat 11.00 itibarıyla bazı yolları trafiğe kapatmıştı. Metro seferleri de iptal edilmişti.


İstanbul Onur Yürüyüşü Komitesi, “20. İstanbul LGBTİQA+ Onur Yürüyüşü” için 26 Haziran Pazar günü saat 17.00’de Sıraselviler Caddesi’nde yapılacak basın açıklamasına destek çağrısı yapmıştı.

AKP’li Metin Külünk, LGBTİQA+’ları hedef aldı: Eşcinselliği ve cinsiyetsizliği tercih etmek bir insan hakkı değildir