Turizmde Türkiye’ye en çok döviz bırakan ilk 7 ülke

Mastercard verilerine göre turizmde Türkiye’ye en çok döviz bırakan ilk 7 ülke belli oldu. Mastercard turizm içgörüleri platformu, seyahat anketi verilerini açıkladı.

turizmde döviz

Kullanıcılarına hotelhubtravel.com üzerinden kampanyalar sunan Mastercard 2022 yılı turizm içgörülerini de bu portalın tanıtımı için rapor haline getirdi.

Mastercard Turizm İçgörü Platformu’ndan elde edilen verilere göre turistler Türkiye’nin ikliminden yüzde 95, otellerden ise yüzde 70 memnun kalıyor. Rapora göre, Türkiye’ye gelen 100 turistten 86’sı memnun ayrılıyor.


Türkiye’ye en çok döviz bırakan ilk 7 ülke:

Mastercard raporu incelendiğinde Türkiye’ye en çok döviz bırakan ülkeler sırasıyla Rusya, Almanya, İngiltere, Amerika, Hollanda, Kuveyt ve Katar olarak görülüyor.

Turistlerin Türkiye’de kalma sürelerinin ise ortalama 4,5 gün olarak belirtiliyor.

2021 yılında İstanbul Boğazı, Ayasofya, Sultan Ahmet Camii en çok ziyaret yerler olurken 2022’de bu listeye Side Antik Kenti ve Kaleiçi ekleniyor.

Yılın ilk 5 ayında turistlerin ağırlıklı olarak İstanbul’u tercih ettiği tablonun yaz gelmesiyle değişmesi öngörülüyor.

Veriere göre turistlerin Türkiye’yi tercih etme sebepleri arasında sırasıyla doğa, sanat ve kültür, fiziksel aktiviteler/ spor, yeme-içme, deniz turizmi- güneş ve alışveriş geliyor.


Türkiye’ye gelen turistlerin harcama kalemlerinden en fazla perakende öne çıkarken, konaklama, sağlık-güzellik, medikal, ulaşım, market ve restoran harcamaları ise sonrasında yer alıyor.

5 YILLIK İŞBİRLİĞİNE İMZA ATTILAR

Öte yandan yapılan açıklamaya göre, Mastercard, Panoroma Group’la 5 yıllık bir iş birliği anlaşmasına imza attı.

Bu kapsamda, Panorama Grubu, Mastercard kart kullancılarına özel seyahat rezervasyon platformu olan HotelHub Travel’ı tasarladı.

Mastercard’ın turizme yönelik kampanyasının ise, hotelhubtravel.com’da yurt içi ve yurt dışı birçok otelde indirimler sunduğu kaydedildi.

Turizmde villa dönemi: Sayısı otel odasını geçti

acarkent villaları

Turizmde oda tutmanın modası geçti. İçerisinde villa yer alan birçok otel daha avantajlı konuma geldi. Yön değiştiren tercihlerde odanın dışında apartların, rezidans dairelerinin ve bungalovların da ön sıralarda geldiği belirtildi.

Tatilcilerin göz bebeği Muğla’nın Bodrum ilçesinde turizm yön değiştirmeye başladı. Birçok otel, otellerinin içerisine yaptıkları villalara daha çok rağbet görüyor.


Turizmin incisi Bodrum’da yerli ve yabancı turistler yeni trendi otellerde villa kiralamak oldu. Otellerin içerisinde bulunan villalar yüzde yüz dolarken otel oda dolulukları ise yüze 50 ile yüzde 70 civarında doluluk gösteriyor. Pandemi sonrasında yön değiştiren turizm tam pansiyondan, oda kahvaltı sistemine ya da tam pansiyon alakart sistemine geçiş yaptı.

Erdoğan imzaladı: Marmaris’in SİT koruma statüsü değişti