En çok oksijen yayan bu 7 bitkiyi öğrenince şaşıracaksınız!

Evde bitki bakmak birçok kişinin sevdiği hobilerden birisidir. Evde bitki bakarken seçtiğiniz bitkilerinde faydalı olmasına özen gösterin. Bazı bitkiler var ki evin havasını temizler ve daha çok oksijen yayar.

oksijen yayan bitki

İşte, evin havasını temizleyip eve oksijen yayan 7 bitki:

1- Aşk merdiveni

aşk merdiveni

Aşk merdiveni çiçeği sık ve oldukça minik yapraklara sahip bir bitkidir. Aşk merdiveni, antimikrobiyal ve antioksidan özelliğe sahip olup bulunduğu odaya oksijen yayar. Aşk merdiveni bitkisinin direkt olarak güneş görmesine lüzum yoktur. Evinizin aydınlık bir yerinde aşk merdiveni bitkisini yetiştirebilirsiniz.


2- Draceana (Draçena)

Draceana (Draçena)

Draceana bitkisi evlerde en çok tercih edilen bitkilerden biri olup eve bol oksijen yayar. Draçena bitkisinin direkt olarak ışık görmesine gerek yoktur. Bu bitki bulunduğu odadaki formaldehit gibi zararlı maddeleri temizleyerek ortama oksijen yayar.

3- Benjamin

Benjamin

Benjamin bitkisi öyle bir bitkidir ki, hangi saksıya koyarsanız o kadar büyür. Küçük ve hoş renkli yapraklarıyla salon çiçeklerinin gözdesidir. Evlerin içerisinde yaşayabildiği gibi, yaz mevsiminde balkonda yahut bahçede yetişmeye de müsaittir.


4- Paşa kılıcı

Paşa kılıcı

Kılıç çiçeği aynı zamanda Peygamber Kılıcı veya Paşa Kılıcı olarak da bilinir. Estetik görünüşe sahip olup bulunduğu odaya temiz hava yayar. Aynı zamanda bakımı da oldukça basit olup fazla ışık görmesinde ve fazla suya ihtiyacı yoktur. Tüm gece boyunca oksijen salgılayıp evin havasını temizler. Tam bir oksijen kaynağı olan kılıç çiçeği ev ve ofis ortamına çok yakışan bir bitkidir.

5- Areka palmiyesi

areka palmiyesi bitki

Bambu palmiyesi (Areca palmiyesi) veya Dağ Palmiyesi olarak da bilinen bu bitki, görünüş açısından oldukça asil duran bir bitki olup oksijen veren bitkiler arasındadır. Evin içerisindeki formaldehiti temizleyip evin havasını temizler. Bu bitki güneş ışığını çok seven bir bitki olduğundan pencerenizin pervazına koyabilirsiniz. Bambu palmiyesi bitkisi 3 metreye kadar uzar ve evin içerisine bol oksijen verir.

6- Kauçuk ağacı

Kauçuk ağacı bitki

Kauçuk ağacı ev ortamına hoş bir ambiyans katmakla birlikte bulunduğu odadaki toksinleri yok eder. Yapılan birtakım araştırmalar Kauçuk ağacının, mobilyalarda ve temizlik malzemelerinde bulunan formaldehiti havayı temizlediği ispat edilmiştir. Kauçuk ağacını evinizin gölge olan yerlerine koyabilirsiniz.

7- Kasımpatı

Kasımpatı krizantem


Kasımpatı çiçeği (krizantem) bulunduğu ortamdaki benzen, formaldehit, ksilen ve amonyak gibi kimyasalları yok ederek ortama oksijen bolca oksijen yayar. Harikulade renkleriyle bulunduğu odaya farklı bir atmosfer katar. Ayrıca ev ortamlarına çok yakışan bir bitkidir.

Mars’ta hayatta kalmak için yetiştirmemiz gereken ilk bitki belli oldu || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.