Mars’ta hayatta kalmak için yetiştirmemiz gereken ilk bitki belli oldu

Bilim insanları, kızıl gezegen Mars’ta insanların hayatta kalabilmesi için yetiştirmesi gereken ilk bitkinin ne olduğunu ortaya çıkardı. Bu bitki, kızın gezegenin topraklarında sıkıntısız bir şekilde yetiştirilebiliyor ve daha sonrasında gübre olarak kullanılabiliyor.

mars

Bilim insanları, Mars’ta hayatta kalmak için yetiştirebileceğimiz en verimli bitkiyi buldular.

Mars’ta yetiştirmemiz gereken ilk bitki: Yonca

Bilim insanlarının araştırmasına göre Mars’ta yetiştirmemiz gereken bitki yonca. Araştırmacılar, bu yem bitkisinin Mars’ı kaplayan sert volkanik toprakta hayatta kalabileceğini ve daha sonra şalgam, turp ve marul gibi yiyecekleri yetiştirmek için gübre olarak kullanılabileceğini belirlediler.


Önceki araştırmalar, bitkilerin yerleştirildikleri toprağa fazladan besin eklenmeden Mars yüzeyinde büyümeyeceğini gösteriyordu, yonca burada devreye giriyor. Mars’taki toprakta sıkıntısız yetişebilmesi adına tam bir eşleşme elde etmek zor ancak araştırmacılar, yonca bitkisinin herhangi bir ek gübre olmadan, Dünya topraklarında olduğu kadar sağlıklı büyüyebileceğini ortaya çıkardılar.

yonca bitki

Simüle edilmiş Mars toprağı daha sonra gübre olarak eklenen yonca ile test edildi. Şalgam, turp ve marul gibi bakımı az olan, hızlı büyüyen ve fazla suya ihtiyaç duymayan üç bitki teste tabi tutuldu ve hepsi başarıyla yetiştirildi.


Yine de bir sorun var: tatlı su da gerekiyor. Ancak bu da sorun olmayabilir zira araştırma ekibi, Mars’ta bulunan tuzlu suyun bir tür deniz bakterisi ile arıtılabileceğini ve daha sonra mahsulün büyümesi için gereken tatlı suyu üretmek için volkanik kayalardan süzülebileceğini düşünüyor. (Kaynak: Webtekno)

Ölüme yakın deneyim yaşayan iki kadın anlattı: Hayatı dolu dolu yaşamanın 7 yolu