Yüzmenin faydaları ve dikkat edilmesi gerekenler neler?

Yüzme tüm vücudu çalıştıran bir spordur. Kas ve iskelet sistemini çalıştırmasının yanında, vücudumuzda pek çok sistemin de düzgün çalışmasını sağlar. Özellikle omurga problemlerinde sırt üstü yüzme, tüm omurga çevresi kasların kuvvetlenmesini ve böylece duruşun düzelmesini yani doğru postürün oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

Yüzmenin faydaları

Yüzmenin faydaları ve dikkat edilmesi gereken kurallar neler?

Yüzmenin faydaları hakkında bilgiler veren Therapy Sport Center Fizik Tedavi Merkezinden Uzman Fizyoterapist Leyla Altıntaş, şunları söyledi:


İşte yüzmenin faydaları:

 1. Kan dolaşımını hızlandırır.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 3. Kolestrolü dengeler.
 4. Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar.
 5. Kilo verilmesini kolaylaştırır.
 6. Kas ve iskelet sistemini güçlendirir.
 7. Vücudun denge ve koordinasyonunu arttırır.
 8. Diyabet riskini azaltır.
 9. Sindirim Sistemini hızlandırır.
 10. Esnekliği arttırır.

Yüzme sırasında dikkat edilecek kurallar şöyle:

Vücudumuz için bu kadar önemli olan bir sporu yaparken, bazı hususlara dikkat etmezsek kalıcı hasarlara da yol açabiliriz. Yüzmeyi serinlemek amaçlı yapanlar olabildiği gibi, sağlık için ya da hobi olarak yapanlar da var, profesyonel sporcu olarak yapanlar da vardır. Hangi amaçla yapılırsa yapılsın, yarar sağlayalım derken, vücudumuza zarar vermemeye özen göstermeliyiz.

Yüzmeye başlamadan önce, yüzerken ve yüzdükten sonra dikkat edilmesi gereken kurallara değinen Uzman Fizyoterapist Leyla Altıntaş, şunları anlattı:

 1. Yüzmeye başlamadan önce ortamın ısısına dikkat edilmelidir.
 2. Yüzmeye başlamadan önce, tüm vücut kaslarına yönelik ısınma ve esneklik egzersizleri yapılmalıdır.
 3. Yüzmede, doğru teknik uygulamaları yapılmalıdır.
 4. Yüzme sonrası, mutlaka germe egzersizleri yapılmalıdır.

Yüzme sırasında en sık omuz problemleri ile karşılaşılıyor

Yüzme sırasında en sık karşılaşılan problemlerin altını çizen Uzman Fizyoterapist Leyla Altıntaş, konuşmasına şöyle devam etti:


Yüzmede, en sık omuz problemleriyle karşılaşılır, bunun da nedeni ısınmanın iyi yapılmaması ya da  tekniğin yanlış uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Omuzda kas ve tendon yaralanmaları sıklıkla karşımıza çıkar, bu gibi durumlarda istirahat, buz ve antienflamatuar tedaviler uygulanabilir.

Bacaklarla ilgili kasık bölgesinde kas zorlanmaları, kurbağalama yüzme yapanlarda daha sık görülen diz problemleri dizin iç yan bağlarında zorlanmalar şeklindedir. Yine bu problemlerde, tedavi süreci aynı şekilde istirahat, buz ve antienflamatuar tedaviler şeklindedir. Kelebek yüzme tekniğini uygulayanlarda, sırt ağrıları oluşabilmektedir.

Özellikle, ısınma ve soğuma periyodları düzgün yapılırsa, bu sorun da ortadan kalkacaktır. Sakatlık oluştuğunda üstüne gidilmemeli, iyileşmesi için gerekli zaman tanınmalıdır. Sığ olan denizlerde ve havuzlarda balıklama atlama sonucu, ciddi omurga problemlerine rastlanabilir, hatta hayati tehlike riski bile oluşturabilmektedir.

Omurga kırıkları, bu durumda en sık karşımıza çıkmaktadır. Bulunduğu seviyeye göre, farklı problemler oluşturmaktadır. Üst boyun omurlarında oluşursa, solunum problemleri de olaya eşlik edeceğinden ciddi hayati riskler oluşur.


Daha alt seviyelerde ise, vücut kısımlarında felçler oluşturabilir. Daha basit tablolarda ise, kas tutulmaları ve boyun fıtığı olarak karşımıza çıkabilir. Bu yüzden derinliğinden emin olunmayan yerlerde, asla atlanmamalıdır. Çok dalgalı olan denizlerde de direk başın suyla temasından kaçınmak gerekir.

Güneş yanığı durumunda bunları sakın yapmayın! || Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagram


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.