Kanser hücrelerini öldüren RP2 virüsü, hastalar üzerindeki denemelerde olumlu sonuç verdi

Kanserli hücrelere etki ederek bu hücreleri öldüren yeni bir tür kanser tedavisi, insanlar üzerindeki ilk denemelerde ciddi umutlar vaat eden sonuçlar verdi. RP2 adlı virüs, bir dizi kanser türünde “gerçekten etkileyici” sonuçlar verdi. Doğrudan tümöre yapılan iğneler, kanserli hücrelere iki şekilde saldırıyor: 1-Kanserli hücreleri kuşatıp patlatıyor. 2- Bağışıklık sistemini harekete geçiriyor.

Kanser hücrelerini öldüren

Birleşik Krallık’tan bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre bir kanser hastasının tüm kanserli hücreleri yok olurken diğerlerinin kanserli tümörleri küçüldü.

Virüs, uçuk virüsünün zayıflatılmış bir formu; bu formun üzerinde de tümörleri öldüreceği şekilde oynandı.


Araştırma, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne bağlı (NHS) Kraliyet Marsden Kuruluşu’ndaki Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülüyor.

Londra’nın batısında yaşayan 39 yaşındaki Krzysztof Wojkowski, çalışmanın şu an devam eden aşamasına katılan hastalardan biri.

2017’de ağız bölgesinde, tükürük bezlerine kanser teşhisi konulan Wojkowski, birçok ameliyat ve tedavi gördüğü halde kanseri yenemedi. Aksine hastalık daha da ilerledi.

Kısa sürede iyileşti

Virüs tedavisinin kısa bir aşamasında vücudundaki kanserli hücrelerin tümünün temizlendiği görüldü:

“İki haftada bir iğne vuruldum, toplam beş hafta sürdü. Şu an bunun üzerinden iki yıl geçti ve atık vücudumda kanserli hücre yok.”

Doğrudan tümöre yapılan iğneler, kanserli hücrelere iki şekilde saldırıyor:

  1. Kanserli hücreleri kuşatıp patlatıyor.
  2. Sonra da bağışıklık sistemini harekete geçiriyor.

Yaklaşık 40 hastanın katıldığı çalışmalarda bazı hastalara doğrudan RP2 adı verilen bu modifiye edilmiş, normalde uçuk çıkmasına yol açan bir soğuk algınlığı virüsü olan herpes virüsü enjekte edildi. Diğer hastalara ise bu iğnelerle birlikte aldıkları kanser ilaçları da verilmeye devam etti.

Alınan sonuçlara göre; sadece RP2 verilen dokuz hastadan üçünde – Wojkowski de bunlardan biri – tümörlerin küçüldüğü tespit edildi, kanser ilacı da almaya devam eden 30 hastadan yedisinde tedavi olumlu sonuç verdi, yorgunluk gibi yan etkiler çok hafif şekilde hissedildi.


Bir dizi kanser türünde “gerçekten etkileyici” sonuçlar

Baş araştırmacı Prof. Dr. Kevin Harrington BBC’ye yaptığı açıklamada; görülen tedavi yanıtlarının, yemek borusu kanseri ve nadir görülen bir göz kanseri türü de dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş kanserde “gerçekten etkileyici” olduğunu söyledi.

Profesör Harrington, “Erken aşamadaki klinik çalışmalarda bu kadar iyi yanıt oranları görmek nadirdir, çünkü birincil amaçları tedavi güvenliğini test etmek ve mevcut tedavilerin artık çalışmadığı çok ileri kanserli hastaları içeriyor” ifadelerini kullandı.

“Artan sayıda hastayı tedavi ederken fayda görmeye devam edip etmeyeceğimizi görmek istiyorum.”

Bilim insanlarının kanserle savaşmak için bir virüsü ilk kez kullanmaları değil. NHS, birkaç yıl önce ileri cilt kanseri için T-Vec adı verilen soğuk virüs bazlı bir tedaviyi onayladı.

Prof Harrington, RP2’ye T-Vec’in geliştirilmiş bir versiyonu diyor.

“Virüse başka modifikasyonlar yapıldı, böylece kanser hücrelerine girdiğinde ölüm fermanlarını etkin bir şekilde imzalıyor.”

Cancer Research UK’den Dr. Marianne Baker ise cesaret verici bulguların kanser tedavisinin gidişatını değiştirebileceğini söyledi.

Virüslerin kanser tedavisinde kullanımı

Bilim insanları, 100 yıl önce virüslerin kanseri tedavi etmeye yardımcı olabileceğini keşfettiler, ancak onları güvenli ve etkili bir şekilde kullanmak zor oldu.

Bu yeni viral terapi, küçük ölçekli bir erken denemede umut vaat ediyor – şimdi ne kadar iyi çalıştığını bulmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.


Araştırma, birden fazla tedaviyi birleştirmenin güçlü bir strateji olduğunu ve bunun gibi virüs tedavilerinin kanseri yenmek için araç setimizin bir parçası olabileceğini gösteriyor.

Biontech kanser aşısı, pankreas kanseri hastalarında ilk deneyde önemli başarı elde etti