Fantastik dünyadan fırlamış gibi duran karınca

Nikon’un fotoğraf yarışmasına sunulan bir fotoğraf, bir karıncanın yüzünü en hat safhada korkunçlukla gözler önüne serdi. Fotoğraf, yarışmanın kazananlarından birisi olamasa da tüm dünyada dikkat çekti.

mikro fotoğraf

Nikon’un her yıl gerçekleştirdiği “Küçük Dünya Fotomikrogofi Yarışması”nın 48. ayağı geçtiğimiz günlerde başladı. Neredeyse mikroskobik seviyede dünyalara indiğimiz fotoğraf yarışması, birbirinden muhteşem karelere ev sahipliği yaptı.

Fotoğraf yarışmasının birincisi belli olurken, yarışmaya sunulan bir fotoğraf ise tüm dünyanın dikkatini topladı. Litvanyalı vahşi yaşam fotoğrafçısı Eugenijus Kavaliauskas, bir karıncanın yüzünü daha önce çok az gördüğümüz detaylarıyla önümüze serdi.


Fantastik dünyadan fırlamış gibi duran karınca yüzü:

karınca yüzü

Her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok karınca fotoğrafı yarışmaya girmiş olsa da, Eugenijus Kavaliauskas’ın 57 ‘Images of Distinction’ fotoğrafının arasında bulunan bu fotoğraf ön plana çıkmayı başardı.

Kavaliauskas’ın fotoğrafı, karıncaları fantastik bir dünyadan fırlamış gibi gösteriyordu. Kavaliauskas, bu fotoğrafıyla yarışmanın kazananları arasına giremedi ve bulunduğu kategoriden 35 dolarlık Nikon eşyası kazandı.

Yarışmanın birincisi seçilen fotoğraf:

kertenkele

Diğer mikro fotoğraflardan bazıları:

2’nci seçilen mikro fotoğraf:

caleb dawson
Süt üreten alveollerin etrafına sarılmış kontraktil miyoepitelyal hücreleri gösteren meme dokusu (Fotoğraf: Caleb Dawson)

3’üncü seçilen fotoğraf:

sinem karaman
Yetişkin bir farenin bağırsağında kan damarı ağları (Fotoğraf: Satu Paavonsalo & Dr. Sinem Karaman)

4’üncü seçilen fotoğraf:

örümcek
Uzun gövdeli kiler/baba uzun bacaklı örümcek (Pholcus phalangioides) Fotoğraf: Dr. Andrew Posselt

5’inci seçilen fotoğraf:

alison pollack
Balçık kalıbı (Lamproderma) Fotoğraf: Alison Pollack

10’uncu seçilen fotoğraf:

murat öztürk
Kaplan böceğinin çenesinin altında bir sinek (Fotoğraf: Murat Öztürk)

Diğer fotoğraflar için tıklayın

Resimde tavşan nerede? 10 kişiden 1’i bile bulamadı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.