25 yaşındaki genç ‘küçük ev’ otelinden bir yılda 500 bin dolar kazandı

25 yaşındaki genç 2 hektar arazi satın aldı, kulübeler inşa etti. “Küçük Otel” konseptiyle Live Oak ve Airbnb üzerinden bir yılda 500 bin dolar tutarında rezervasyon aldı.

küçük ev oteli

Muhasebeci ve müteahhit Isaac French, ABD’nin Teksas eyaletinde bu yıl açılan ve 7 kabinden oluşan küçük otelin ortağı.

Business Insider’a yaptığı açıklamada, Mart 2021’de 2 hektarlık arazi satın aldıktan sonra projesine başladığını söyledi.


O zamandan beri French, orta Teksas’taki bir şehir olan Waco civarlarında şu an Live Oak Lake olarak bilinen mekanı ortaya çıkardı. French’in kendine has İskandinav mimarisiyle inşa edilen kulübeler 50 ila 60 metrekare.

French, başarısının büyük kısmının seyahat fenomenleriyle yaptığı işbirlikleriyle mülkleri sosyal medyada pazarlamaktan geldiğini açıkladı. Live Oak’un Instagram sayfasının şu an 50 binden fazla takipçisi var ve French bunun “rezervasyonlar için başlıca kanal” olduğunu söyledi.

Rezervasyonların yaklaşık yüzde 70’i doğrudan Live Oak internet sitesinden, kalan yüzde 30’u ise Airbnb üzerinden geliyor.

küçük ev otel

French, babasının da bir inşaat şirketi olduğunu ve bunun da masrafları karşılamasını sağladığını söyledi. “Müteahhitler ve peyzaj mimarları kadar birçok diğer inanılmaz insanla çevriliydim” dedi.

French’in araziyi satın almak için 138 bin dolar harcamasının ardından, Live Oak Lake kurulduğundan bu yana işletmede 500 bin dolar tutarında rezervasyon yapıldı.

Başlangıçta French, küçük otelin inşasının yaklaşık 1,6 milyon dolara mal olacağını öngörmüştü; artan kereste fiyatlarından etkilenen küçük otelin maliyeti 2,5 milyon dolardan fazla tuttu.

Oteldeki birbirinin aynısı olan 7 kulübe, küçük bir iskeleyi çevreleyen piknik masaları ve kanoların bulunduğu ortak bir alanla birlikte 2 hektarlık alana kurulu.

Her kulübede iki yatak odası, bir banyo, açık mutfak ve bir oturma odasıyla, her kulübeye özel giriş, park alanı, yerden tavana pencereler, bir jakuzi, ateş çukuru ve bir hamak bulunuyor.


French şunları söyledi:

Metrekare başına çok yüksek bir maliyetti çünkü malzemeler çok kaliteli. Çok güzel yüzeyler seçtik. Tasarımı hep sevmişimdir. Eskiden mimar olmak istiyordum.

Kulübelerin gecelik maliyeti 10 bin 500 TL’nin biraz altında ve her kulübede 4 misafire kadar konaklama imkanı var.

Tiny house (küçük ev) konsepti nedir?

Tiny house

Son dönemlerde özellikle minimalizm akımıyla birlikte oldukça popülerleşen tiny house (küçük ev akımı), daha küçük evlerde, daha az masrafla, ve çevreye daha az zarar vererek yaşama fikridir.

Tiny house

Sarah Susanka’nın 2007 de yayınladığı “The not so big house” (O kadar büyük olmayan ev) kitabının, bu kavramın başlangıcı olduğu kabul edilir.

Tiny House (küçük ev) genellikle 10 metrekare ile 30 metrekare arasında, tekerlekli veya sabit olarak tasarlanan evlere verilen isimdir.

Bir evden daha fazla anlam taşıyan tiny house, bir yaşam biçimi olarak kabul edilir. Tüm dünyada ilgi gören, küçük ancak daha kullanışlı bir yaşam alanı yaratmasıyla avantaj sağlayan küçük evler,  farklı boyut ve şekillerde inşa edilebiliyor.

Tiny house tarihçesi

Tiny house

Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan küçük ev akımı, ABD’de özellikle 2008 küresel ekonomik krizi döneminde insanların alternatif konut arayışlarının ardından batı ülkelerinde de gelişmeye başlayarak bir sektör haline gelmeye başlamış. Alternatif bir yaşam arayanların tercihi olan bu akım sayesinde, zevkinize uygun küçük evi kolaylıkla satın alabilir, kendinize ait imarlı, imarsız arsa ya da bahçede yaşayabilirsiniz.

küçük ev


Hem ekonomik hem de çevreci bir seçenek olduğu için sürdürülebilir yaşamı teşvik etmekle birlikte deprem açısından düşünüldüğünde de güven veren tiny house, deprem kuşağında yer alan bir ülkede yer almamız sebebiyle bu akıma olan olan ilgiliyi zamanla daha çok artırabilir.

Prefabrik evler: Pandemiden kaçanların ekonomik tercihi