Ödüllü çay demleme yöntemi: Meğer yıllardır yanlış demliyormuşuz!

Türk mutfağının vazgeçilmezi olan çayı yıllarca yanlış demlediğimizi biliyor muydunuz? Peki çay demlerken nelere dikkat edilmeli? İşte ödül almış doğru çay demleme yöntemi…

çay demleme

‘Çay mı, kahve mi?’ tartışmasının açık ara kazananı tabi ki çay diyenlerdenseniz bu haberimiz tam da size göre. Sofralarımızın vazgeçilmezi geleneksel lezzetimiz çayın bilinmeyen yönleri ortaya çıktı. Neredeyse günün her saati tükettiğimiz çayın yıllardır yanlış demlendiğini ve aslında çay değil zehir içtiğimizi biliyor muydunuz? Yanlış demlenen çay sağlık açısından oldukça zararlı bir hal alabiliyor.  Sürekli demlenmesine rağmen birçok kişi yanlış demliyor. Peki doğru çay demleme yöntemi nedir? Sizde ödül almış çay demleme yöntemi ile hem lezzetli hem de sağlıklı çay tüketebilirsiniz. İşte ödül almış doğru çay demleme yöntemi

Bu ödüllü çay demleme tekniğiyle çayınızın lezzetini daha çok arttırabilirsiniz. Peki, ödüllü çay demleme tekniği nasıl yapılıyor?


Çay demlerken bu hatalara dikkat!

çay nasıl demlenir

Yıllardır doğru olarak bilinen çay demleme yönteminin aslında hatalı olduğunu biliyor muydunuz? Oldukça basit gibi görünen çay demleme aslında sanıldığından çok daha önemli. Günün her saatinde içilen ve oldukça vazgeçilmez lezzetler arasında bulunan çayın demleme yöntemlerinde de püf noktaları bulunuyor. Çay demlerken yapılan hatalar sağlığınızı tehdit ediyor. Hem sağlık açısından hem de lezzet açısından çay demlemenin nasıl yapılacağına ve püf noktalarına mutlaka dikkat edilmeli.

Çay rutubet alır

Çay demlerken yapılan bir diğer hata ise henüz çay suyu sıcakken üst demliğe çay koyulmasıdır.

Bu yöntemle çay rutubet alır ve henüz demlikteyken bayatlar.


Çayı demlemiyor, haşlıyoruz!

Çay demlerken genellikle çayın ardından kaynamış suyun ilave edilmesi sık sık yapılan hataların en başında yer alır. Bu şekilde çayı demlemiş değil, haşlamış oluyoruz. İlk önce kaynamış suyun demliğe dökülmesi ve ardından da çayın eklenmesi gerekir. Bu şekilde çayı doğru bir şekilde demlemiş oluyoruz. Kaynamış suyu ekledikten sonra üzerine çay eklersek bu doğru bir demleme yöntemi oluyor.

Aşırı kaynar su bakteri oluşturur

Aşırı bir şekilde kaynamış su çaya döküldüğü zaman çayın içerisinde bakteri oluşmasına sebebiyet verebilir.

Çayın tadının acıması da genellikle bu sebeplerden meydana gelmektedir.

Peki çay nasıl demlenir? Ödüllü çay demleme yöntemi

tavşan kanı

Milli içeceklerimizden biri olan çayın yıllarca yanlış demlendiği ortaya çıktı. Sürekli demlenen çaylarda yapılan hatalar sağlığımızı tehdit ediyor. Uzmanlara göre lezzetli bir çay içmek için, ödüllü bir çay demleme taktiği olan “Önce su, sonra çay” yönteminin, çayı çok daha lezzetli yaptığı açıklandı.


Çay demlerken sıklıkla yapılan hatalardan biri de çayın hemen üstüne kaynamış suyun eklenmesidir. Eğer hemen çayın üstüne kaynamış suyu dökerseniz çay lezzetini kaybeder hem de direk haşlanmış olur.

Bu nedenle çay demlerken şu adımlar altın niteliğinde:

  • İlk olarak çaydanlığın altına su koyun ve ocağa alın.
  • Alt demlikteki suyu kaynamaya bırakın.
  • Alt demlikteki su kaynadıktan sonra üstteki boş demliğin içine kaynamış sudan biraz dökün.
  • Daha sonra yaklaşık 5 yemek kaşığı çayı (kaçak çay ise daha az koyabilirsiniz) üst demliğe sıcak suyun üzerine yavaşça dökün.
  • Sonrasında alt demliğe tekrar soğuk su ekleyin ve tekrar ateşe koyun.
  • Bu sırada üstteki çay yavaş yavaş demlenir ve istediğiniz kıvama gelir.
  • Yaklaşık bir 10 dakika demlenmeye bıraktığınız takdirde tavşan kanı çayınız lezzetli bir şekilde servis edebilirsiniz.

Yeni araştırma: Düzenli çay içmek hayat kurtarıyor!