Göktaşı simülasyonu başarısız oldu!

NASA, pek çok göktaşını önceden tespit edebiliyor. Sonrasında ise insanları bu konuda uyarıyor. Şimdi ise uzay ajansı, mevcut olan gezegen savunma sistemlerinin etkisini belirlemek için bir simülasyon hazırladı. Sonuç ise pek de umulduğu gibi gitmedi.

göktaşı simülasyonu

Dünya hazır değil: NASA, göktaşı simülasyonunda başarısız oldu!

Uzay ajansı NASA, savunma sistemlerinin gök taşlarına karşı ne kadar etkili olduğunu görmek için tatbikat niteliğinde bir simülasyon hazırladı. Tatbikatta yer alan araştırmacılar, ABD üzerinde patlamaya hazır olan bir göktaşını 10 megaton TNT enerjisiyle etkisiz hale getirmek için çalıştı.


Simülasyona farklı kurumlardan ve eyaletlerden 200’den fazla kişi katıldı. Yaklaşık 70 metrelik göktaşını durdurma görevi ise başarısız oldu. Tatbikat, Washington’daki Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’nda gerçekleşti. Ayrıca hem yüz yüze hem de sanal ortamda oldu.

“Katılımcılar çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapamadı.”

Tatbikata dayanarak NASA, bir rapor hazırladı. Rapor sonucunda ise insanlığın henüz bir göktaşı tehdidiyle karşı karşıya kalmaya hazır olmadığı ortaya çıktı. NASA araştırmacısı olan Emma Rainey ise bir açıklama yaptı: “Katılımcılar çarpışmayı önlemek için hiçbir şey yapamadı.”

Yapılan bu tatbikat, NASA’nın şimdiye kadarki dördüncü savunma simülasyonu oldu. Diğer simülasyonlar ise 2013, 2014, 2016 ve 2018 yıllarında yapıldı. Bununla birlikte bu simülasyonda acil durum müdahale ekipleri ilk kez yer aldı.

Bununla birlikte simülasyon, sadece çarpışmayı değil, çarpışmadan sonra yaşanacakları da içeren bir tatbikat oldu. Katılımcılar, bir yandan göktaşıyla mücadele ederken bir yandan da haberin yarattığı panikle mücadele etti. Özellikle son zamanlarda Dünya’yı bir göktaşı çarpışmasından korumak için NASA, çalışmalarına hız verdi.


Öte yandan NASA’nın DART misyonu hedefini aştı

dart görevi

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) kapsamında fırlattığı uzay aracının çarptığı Dimorphos adlı asteroidin yörüngesinin değiştiğini açıkladı. NASA mühendisleri değişimi 73 saniye olarak hesaplamıştı ama çarpışma sonrası veriler yörüngedeki değişimin 25 kat daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Bölümü iş birliği ile yürütülen ve Dünya’ya yakın nesnelere karşı bir “gezegen savunma yöntemini” test etmeyi hedefleyen ilk deney olan Çift Asteroit Yönlendirme Testi (DART) hedefine ulaştı.

NASA tarafından yapılan yazılı açıklamada, NASA’nın DART misyonu kapsamında fırlattığı uzay aracının 27 Eylül’de çarptığı Dimorphos adlı asteroidin yörüngesinin değiştiği aktarıldı.

NASA, bir dizi uzay ve dünya tabanlı teleskopları kullanarak ölçümler yaptıktan uzay aracının etkisinin Dimorphos’un Didymos çevresindeki yörüngesini 32 dakika değiştirdiğini ve 11 saat 55 dakikalık yörüngeyi 11 saat 23 dakikaya kısalttığını doğruladı.

NASA çarpışmadan önce Dimorphos’un minimum başarılı yörünge periyodu değişimini 73 saniye veya daha fazla olarak tahmin etmişti. Erken veriler, DART’ın bu minimum ölçütü 25 kattan fazla aştığını gösteriyor.


NASA Başkanı Bill Nelson yaptığı açıklamada, “Bu görev, NASA’nın Evrenin bize sunduğu her şeye hazır olmaya çalıştığını gösteriyor” ifadelerini kullanarak, NASA’nın Dünya’yı savunmak konusunda ne kadar ciddi olduğunu kanıtladığını belirtti.

Süper bilgisayar Dünyanın sonu için tarih verdi!