Özbekistan Tatiline Çıkmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Özbekistan, Orta Asya’da yer almaktadır. Ülke TÜRKSOY’un azası olma ünvanına sahiptir. Bu güzel ülkeye tatil için giden turistler en çok Semerkant, Taşkent ve Buhara şehirlerini tercih etmektedir. İpek Yolu’nun en önemli noktalarından birinde konumlanan kent zengin bir tarihe sahiptir. Bu nedenle Özbekistan’ın neyi meşhur diye merak edenlere uzayıp giden bir liste sıralamak mümkündür.

Özbekistan Tatiline

Özbekistan’ın en meşhur yemeklerinin başında Özbek pilavı gelmektedir. Pilav Özbek kültüründe büyük bir yer tutmaktadır. Özbekistan’a giden turistlere ayrıca mutlaka oshpaz adlı yemeği tatmaları önerilmektedir. Pirinç ve etle hazırlanan bu tarif özellikle bayram sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir.

Özbekistan Hakkında İlgi Çeken Bilgiler

Özbekistan tatiline çıkmak isteyenler bu güzel ülke hakkında ayrıntılı bir araştırma yapmaya koyulmaktadır. Biz de sizler için Özbekistan hakkında bilinmesi gereken en önemli ayrıntıları listeledik;

  • Özbekistan Afganistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Kazakistan gibi birçok ülke ile sınır komşusudur.
  • Toplam yüzölçümü 447.400 kilometrekare olan ülkenin iç kısımlarında çöl, doğu bölgelerinde ise bozkır iklim tipi görülmektedir.
  • Ülkenin en yüksek noktası Adelung Dağı’dır ve bu dağ 4301 metre yüksekliğe sahiptir.
  • Özbekistan Orta Asya kıtasının en kalabalık ülkelerinden biridir. Nüfusunun büyük bir çoğunluğu İslam dinine mensuptur. Daha küçük bir kısmı ise Hristiyan Ortodokslardan oluşmaktadır.
  • Özbekistan’ın resmi dili Özbekçe olmasına rağmen nüfusun büyük bir çoğunluğu Rusça konuşmaktadır.
  • Özbekistan’ın bir diğer meşhur unsuru pamuk üretimidir. Dünya’daki pamuk üretiminin büyük bir kısmı Özbekistan’da gerçekleşmektedir.
  • Özbekistan’ın Kızılkum Çölü de oldukça meşhurdur. Kızılkum Çölü Kazakistan ve Özbekistan arasında yer almaktadır. Aynı zamanda dünyanın en büyük çöllerinden biri olarak değerlendirilmektedir.
  • Özbekistan denilince akla gelen en önemli unsurlardan biri de Aral Gölü’dür. Bu göl %90’ını kaybetmeden önce dünyanın en büyük dördüncü gölü olma ünvanına sahip olmuştur.