Tarantino: Sinemacılar Marvel filmlerinin tükeneceği günü sabırsızlıkla bekliyor

Quentin Tarantino, süper kahraman filmlerini küçümsediğini paylaşarak modern film endüstrisinde sahip oldukları “mutlak gücü” eleştirdi.

Tarantino

Bir Zamanlar Hollywood’da (Once Upon a Time in Hollywood) yönetmeni, milyarlarca dolarlık Marvel serilerinin başını çektiği süregelen süper kahraman filmleri furyasını 1960’lardaki stüdyo müzikalleri patlamasıyla karşılaştırdı.

Stüdyo müzikalleri düşüşe geçtiğinde öncü Yeni Hollywood auteur yönetmenlerinin nasıl sevindiğini hatırlatan Tarantino, modern sinemacıların da “süper kahraman filmleri hakkında bunu söyleyebilecekleri günü sabırsızlıkla beklediğini” söyledi.


The Los Angeles Times’a konuşan Tarantino şunu öne sürdü:

“Bu analoji geçerli çünkü ikisi benzer bir mutlak güce sahip.”

Bununla birlikte Tarantino, türün bitişinin henüz ufukta görünmediğini belirtti.

Tarantino, “Henüz 1969’da olduğu gibi ‘Aman Tanrım, artık kimsenin umursamadığı şeylere bir ton para yatırdık’ diye tehlike belirtileri yok” dedi.

Ucuz Roman (Pulp Fiction) yönetmenine, geçmişte Ryan Coogler, Chloé Zhao ve Sam Raimi gibi epey saygın sinemacılar onlar için çalışmasına rağmen neden kendisinin bir Marvel filmi yönetmediği soruldu.

Tarantino, “Böyle filmler yapmak için kiralık işçi olmanız lazım” dedi.

“Ben kiralık işçi değilim. İş aramıyorum.”

Tarantino, süper kahraman filmlerini eleştiren diğer birçok tanınmış auteur arasında yer aldı.

Martin Scorsese’nin 2019’da türün “sinema değil, başka bir şey” olduğunu belirterek bu türü “lunapark” eğlencelerine benzetmesi herkesçe biliniyor.


Kızgın Boğa (Raging Bull) yönetmeni, “Bunlar tarafından ele geçirilmemeliyiz. Sinemaların adım atıp anlatı filmleri olan filmleri göstermesine ihtiyacımız var” demişti.

Avatar: The Way of Water yeni fragmanı yayınlandı