Meteoroloji’den 28 il için uyarı: Lapa lapa kar yağışı geliyor!

Türkiye’nin büyük bir kesiminde etkili olan soğuk havaya bu hafta sonundan itibaren kar yağışı da dahil olacak. Beyaz örtünün 28 ili kaplaması beklenirken Meteoroloji’den hava durumuyla ilgili son dakika açıklaması geldi.

kar yağışı

Kar yağışı için meraklı ve heyecanlı bekleyiş devam ederken Meteoroloji’den beklenen açıklama geldi. Yurdun büyük bir kesiminde kar yağışı etkisini gösterecek. 22 ilde kar ve tipi ile birlikte dondurucu soğuklar görülecek.

22 ilde kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, pazar günü başlayacak olan karlı havanın 22 ilde etkisini göstereceğini belirterek, uyarıda bulundu.


Meteoroloji’den alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı doğu kesimlerde mevsim normallerinin 4-6 derece üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek.

Rüzgar, genellikle kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek. Yurdun kuzey ve güney kesimlerinin parçalı bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Marmara ile iç ve doğu bölgelerde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Haftalık yayımlanan hava durumu raporuna göre; İç Anadolu’da hava, pazar gününe kadar açık olacak. Pazar günü ise yurdun batı kesiminde yağış, iç kesimlerinde ise kar yağışı bekleniyor.


Kar beklenen iller hangileri?

Pazar günü, tam 22 ilde kar yağışı bekleniyor. Bu iller arasında Ankara, Eskişehir, Bolu, Kırşehir, Karabük, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Amasya, Tokat, Sivas, Yozgat, Aksaray, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Malatya, Tunceli, Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane bulunuyor.

26 Aralık Pazartesi günü başlıyor

Pazartesi günü ise, tam 28 il için kar tahmini yapıldı.

Bu iller arasında Bolu, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Amasya, Kırşehir, Niğde, Kayseri, Tokat, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan bulunuyor.

Ankara ve İstanbul’da kar yağacak mı?

Sıcaklıkların sıfırın altına düşmesi beklenen Ankara’da pazartesi günü itibariyle kar bekleniyor.


Gelen bilgilere göre İstanbul’da Aralık ayı sonunda kar yağması beklenmiyor. Ocak ayının ortalarından itibaren ise kar yağışının İstanbul’da da kendisini göstermesi bekleniyor.

4 mevsim lastik nedir? Yaz ve kış lastiklerinden farkı nedir?