Finlandiya neden dünyanın en mutlu ülkesi? Bu 3 şeyi yapmıyorlar!

Dünyanın en mutlu ülkesi neden Finlandiya? Finlandiyalı ruh sağlığı uzmanı, ülkesinin mutluluk sırlarının formülünü basitleştirip kısa öneriler haline getirmiş…

finlandiya mutlu

Finlandiyalı Frank Martela, çalışmalarını mutluluk konusunda yoğunlaştırmış bir uzman psikolog. Kendisine sık sık, ülkesinin mutluluk sırrının sorulduğunu söyledikten sonra Finlilerin neyi ‘yaparak’ değil ‘yapmayarak’ mutlu olduklarını CNBC‘ye anlatmış.

Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu insanları İskandinav ülkelerinde yaşıyor, Finlandiya ise bunların arasında sık sık ilk sırada yer alıyor.


İşte Finlandiyalı Frank Martela’nın sunduğu mutluluk reçetesi:

1- Kendini başkalarıyla kıyaslamıyor

mutluluk

Finli bir şairin ünlü bir dizesi var. ‘Kell’ onni on, se onnen kätkeköön’ diyor. Şiirin tamamında söylenmek istenen, ‘mutluluğunuzu kıyaslamayın veya bununla övünmeyin.’

Finliler, özellikle maddi zenginliklerini sergileme konusunda gerçekten hassaslar.

Finlandiya’nın en zengin adamlarını tramvayda görebilirsiniz. Kendine pahalı bir araba almak ya da şoför tutmak yerine toplu taşımayı tercih ederler. Finlandiya’da başarılı ve mutlu insanlar ‘herkes gibi’ görünür.

Minik bir öneri: Sizi neyin mutlu ettiğine daha çok, başarılı görünmeye daha az odaklanın. Gerçek mutluluğa giden ilk adım, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine kendi standartlarınızı belirlemektir.

2- Doğanın faydalarını göz ardı etmiyor

finlandiya

2021’de yapılan bir ankete göre, Finlilerin yüzde 87’si doğanın onlara iç huzuru, enerji ve rahatlama sağladığı için önemli olduğunu düşünüyor.


Finlandiya’da çalışanların dört haftalık yaz tatili hakkı vardır. Birçoğu bu zamanı kırsalda doğayla iç içe geçirmeyi tercih ediyor. Büyük şehirlerde de bol bol park alanı var.

Minik bir öneri: Doğada zaman geçirmek bize can verir, esenliğimizi artırır. Ne yapın edin, hayatınıza biraz yeşillik katmanın yollarını bulun.

3- Toplum birbirine güveniyor

finlandiya güven

Araştırmalar, bir ülkede güven düzeyi ne kadar yüksekse vatandaşlarının o kadar mutlu olduğunu gösteriyor.

2022’de bir ‘kayıp cüzdan’ deneyi yapıldı ve dünya çapında 16 şehirde 192 cüzdan düşürülerek vatandaşların dürüstlüğü test edildi. Helsinki’de 12 cüzdandan 11’i sahibine iade edildi.

Fin halkı birbirlerine güveniyor ve dürüstlüğe değer veriyor. Kütüphanede ya da otobüste unuttuğunuz telefonunuz size çok büyük ihtimalle geri dönüyor.

Çocuklar okula kendileri gidip geliyor, sokakta rahatça oynayabiliyor.


Minik bi öneri: Bulunduğunuz toplulukta insanların birbirine güvenmesi için size ne yapabilirsiniz? Üzerinde düşünmeye değer bir soru.

Yalan söyleme hastalığı mı, beyaz yalan bağımlılığı mı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.