100 bin imza toplayan Cumhurbaşkanı adayı ne kadar ödeyecek?

14 Mayıs seçimleri için 100 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olacakların ödeyeceği para belli oldu.

Cumhurbaşkanı adayı

100 bin imza toplayan Cumhurbaşkanı adayı ne kadar ödeyecek?

YSK Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekili seçimlerine ilişkin YSK binasında açıklamada bulundu. Yener, YSK’nın toplantı gündemine ilişkin şunları söyledi:


• Kurulumuz bugünkü toplantısında, siyasi partilerce aday gösterilecek Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esasları belirlemiştir. Ayrıca, seçmenlerce aday gösterilecek Cumhurbaşkanı adaylarına ilişkin ilke ve esaslar belirlenmiştir.

• Seçimlere katılma yeterliliğine sahip olan siyasi partilerin ittifak yapmalarına ilişkin ilke ve esaslar belirlenmiş, ayrıca, Cumhurbaşkanı adaylarının ve siyasi partilerin, propaganda usul ve esaslarına ilişkin çalışmalar tamamlanmıştır.

Seçmenlerin aday gösterdiği Cumhurbaşkanı adayları 555 bin lira ödeyecek

Yener, bu yapılan çalışmalar neticesinde bağımsız milletvekili olmak isteyenlerin yasanın ön gördüğü yatırması gereken miktarın 55 bin 598, seçmenler tarafından aday gösterilmek istenen Cumhurbaşkanı adaylarının ise yatırması gereken miktarın 555 bin 980 lira olarak tespit edildiğini söyledi.

Yener, şöyle konuştu:

• Bu belirlemeler, Siyasi Partiler Kanunu’nun, Milletvekili Seçimine Dair Kanunu’nun ve Cumhurbaşkanlığı Seçimine İlişkin Kanunun belirlediği esaslar çerçevesinde yapılmıştır.


• Ayrıca kurulumuz bugün yapmış olduğu toplantıda, 2022 yılında getirilen yasal düzenleme; 298 Sayılı Kanunun 14/3 ve 93’üncü maddede ön görülen görme engelli vatandaşlarımızın oy kullanmasını kolaylaştıran yasal düzenleme uyarınca, bu düzenlemenin nasıl yapılmasının gerektiğine ilişkin ilke ve esasların tespit çalışmalarına başlamış olup, bu çalışmalar da devam etmektedir. (DHA)

YSK seçim sürecini başlattı: Depremzede seçmenler için adres beyanı duyurusu


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.