YSK’da kuralar çekildi, 4 liderin oy pusulasındaki yerleri belli oldu!

Türkiye adım adım 14 Mayıs seçimlerine giderken, dört cumhurbaşkanı adayının oy pusulasındaki yerleri kura yöntemiyle belirlendi.

kura oy pusulası

YSK’da bugün kura çekildi. Buna göre oy pusulasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu üçüncü sırada, ATA İttifakı adayı Sinan Oğan dördüncü, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ise ikinci sırada yer alacak.

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere odaklandı. Bir yandan seçim için geri sayım sürerken diğer yandan da seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Oğan yarışacak. 4 ismin yer aldığı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanırken, adayların oy pusulasındaki yerlerinin ne olacağına merak ediliyordu.


YSK’da oy pusulası için kura çekildi

Cumhurbaşkanı adaylarının oy pusulasındaki yerlerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulu’nda kura çekildi. Buna göre oy pusulasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan birinci sırada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu üçüncü sırada, ATA İttifakı aday Sinanoğan dördüncü, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ise ikinci sırada yer alacak.

İşte siyasi partilere milletvekili aday adaylığı için yapılan başvuru sayısı:

milletvekili aday adaylığı


Partilere göre millevekilliği aday adaylığı başvurularına olan ilgi şöyle gerçekleşti:

  • AK Parti 2018 yılına göre y,zde 18 düşüş gösterdi.
  • CHP 2018 yılına göre yüzde 41 artış gösterdi.
  • MHP 2018 yılına göre yüzde 19 artış gösterdi.
  • İYİ Parti 2018 yılına göre yüzde 20 üzerinde artış gösterdi.
  • HDP+Yeşil Sol 2018 yılına göre yüzde 85 artış gösterdi.

Seçim takviminde bundan sonra ne olacak?

  • Cumhurbaşkanı seçimi için oy pusulalarının basımına 12 Nisan’da, milletvekili seçiminde kullanılacak oy pusulalarının basımına ise 19 Nisan’da başlanacak.
  • Seçim takvimine göre 2 Nisan’da muhtarlıklarda listeler askıdan indirilecek.
  • 8 Nisan’da ittifakların ve siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapılacak.
  • 9 Nisan’da milletvekili aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilecek.
  • 19 Nisan’da da milletvekili kesin aday listeleri ilan edilecek.

MetroPOLL’ün son anketinde sonuç değişti!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.