MetroPOLL’ün son anketinde sonuç değişti!

MetroPOLL Araştırma Başkanı Özer Sencar, Cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin son üç ayın anket verilerini paylaştı. Son 3 aya bakıldığında ilk kez Mart ayında Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde yer aldı.

metropoll son anket

Millet İttifakının adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Mart ayındaki son ankette atağa geçerek Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı geçti.

Ocak, şubat, mart aylarına ilişkin anketler, 26 bölge esas alınarak 28 ilde yapıldı. 13 Ocak-14 Mart tarihleri arasındaki üç anket de ortalama 2 bin 46 kişiyle bilgisayar destekli telefonla görüşülerek düzenlendi.


Katılımcılara, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde aşağıda yer alan adaylar kalırsa hangi adaya oy verirsiniz” diye sorulan anketin sonuçlarıysa şöyle:

Ocak anketi

 • Kılıçdaroğlu: Yüzde 43
 • Erdoğan:Yüzde 45,9
 • Kararsız: Yüzde 3,8
 • Protesto: Yüzde 6,1
 • Cevap yok:Yüzde 1,2

Şubat anketi

 • Kılıçdaroğlu: Yüzde 41,4
 • Erdoğan:Yüzde 42,7
 • Kararsız:Yüzde 2
 • Protesto: Yüzde 10,1
 • Cevap yok:Yüzde 3,6

Mart anketi

 • Kılıçdaroğlu: Yüzde 44,6
 • Erdoğan: Yüzde 42
 • Kararsız: Yüzde 5,1
 • Protesto:Yüzde 5,9
 • Cevap yok: Yüzde 2,4

metropoll son anket

Özer Sencar: Seçimin kaderini Muharrem İnce ve kararsızlar belirleyecek

MetroPOLL Araştırma’nın başkanı Özer Sencar, “Söze gerek yok her şey açık. Bu verilere göre seçimin kaderini Muharrem İnce ve kararsızlar belirleyecek” ifadelerini kullandı.

Zaman Grafiği: Erdoğan ile Kılıçdaroğlu arasındaki yarışın seyri

zaman grafiği


Araştırma Künye: Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 13 Ocak * 14 Mart 2023 tarihleri arasında ortalama 2046 kişi ile yapılmıştır. Araştırma; 0,95 güven sınırları içinde +/- 2,13 – 2,18 hata payı ile CATI (Bilgisayar Destekli Telefonda Anket) yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.

Son anketlerde dikkat çeken fark: Seçim 2. tura kalmayacak mı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.