Açlık sınırı 10 bin 373 lira, yoksulluk sınırı 33 bin 789 TL

Türk-İş, haziran ayında açlık sınırını 10 bin 373 TL, yoksulluk sınırı ise 33 bin 789 TL olarak hesapladı. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 13,471 TL’ye yükseldi.

açlık sınırı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ankara’da dört kişilik bir ailenin yapması gereken gıda harcamasının Haziran’da aylık yüzde 0.10 arttığını, yıllık artışın ise yüzde 62.30 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir aile için Haziran ayında açlık sınırı 10,373 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 33,789 TL’ye yükseldi.


Raporda hane gelirinin ortalama yüzde 22.8’inin gıdaya ayrıldığı, en düşük yüzde 20’lik gelir diliminde olan hanelerin gıdaya ayırmak zorunda kaldıkları payın yüzde 35.8’e çıktığına dikkat çekildi.

Araştırmaya göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise 13,471 TL’ye yükseldi.

Açıklamada “Para ve maliye politikalarında Türkiye’nin rasyonel zemine dönme seçenekleri uygulanırsa, tercihlere bağlı olarak, bu politika dönüşleri ile kişi başına fiili bireysel tüketimin düşmesi söz konusu olabilecektir” denildi.


TÜİK’in aylık enflasyon verileri öncesi açıklanan Türk-İş raporu, TÜİK enflasyon tahminlerine dair göstergelerden biri olarak kabul ediliyor.

Dolar 26 TL’yi, Euro 28 lirayı geçti!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.