Havuç fiyatları uçtu: Tanesi 7 liraya geliyor, İstanbul’da kilosu 50 lirayı buldu!

İstanbul’da hal fiyatı 30 lira olan havuç, pazar ve marketlerde kilosu 50 liradan alıcı buluyor. Tanesi yaklaşık 7 liraya denk gelen havuç fiyatları hakkında konuşan İstanbul Halciler Derneği Başkanı Numan Dayan, yeni ürünleri piyasaya girmesiyle fiyatlarda düşüş yaşanabileceğini söyledi.

Havuç fiyatları

Havuç fiyatları uçtu: İstanbul’da hal fiyatı 30 lira olan havuç, pazar ve marketlerde kilosu 50 liradan alıcı buluyor.

Tanesi 7 liraya denk gelen havuç için yeni mahsulün gelmesinin önemli olduğu ifade ediliyor.


İstanbul Halciler Derneği Başkanı Numan Dayan, “Yeni ürünlerimiz piyasaya girdikçe fiyatlar 10-15 lira civarına çekilir diye düşünüyoruz. Vatandaşa 1 hafta 10 gün daha beklemelerini tavsiye ederim” dedi.

Halden çıkış fiyatı da 30-35 lira arasında değişen havucun market fiyatı da semt pazarlarıyla neredeyse aynı hale geldi. Yılda birkaç defa hasat edilebilen havucun yeni mahsulünün olmaması ve buzhanede tutulan havuçların piyasada bulunması tezgahlara da yansıdı.


İstanbul Halciler Derneği Başkanı Numan Dayan yeni ürünlerin piyasaya girmesiyle, fiyatlarda çok hızlı bir düşüş yaşanacağını söyledi.

“Buzhanede ürün az olunca fiyatlarda artış oldu”

İstanbul Halciler Derneği Başkanı Numan Dayan, havucun da patates ve soğan gibi senede birkaç defa hasat edilen bir ürün olduğuna dikkat çekerek, “Eylül ve Ekim’de hasat edilen ürünler, buzhaneye konur koruma amaçlı. Bunlar geçen seneye göre buzhanelere daha az ürün kondu. Sebebi geçen sene üretici ektiğinin karşılığını alamadığı için. Buzhanede de ürün az olunca son 2-3 haftadır fiyatlarda anormal bir artış oldu. Son günlerde yeni ürünlerin piyasaya girmesiyle birlikte siz de fark edeceksiniz, pazar da fark edecektir, çok hızlı bir düşüş yaşanacaktır” dedi.

Buzhane tükenme noktasına geldi


Pazarcı Özcan Ural ise “Yeni mahsul çıkana kadar havucun fiyatı böyle biraz daha artacak gibi görünüyor. Mecburiyetten alan insanlar oluyor. Yemeğe katması gerekiyor, çocuğa vermesi gerekiyor. İyi bir havuç halde masrafıyla birlikte 45’i geçiyor. Havucu mevsiminde yaklaşık 300 kilo getiriyordum. Şu an sadece 40 kilo kadar getirebiliyorum. Şu an havuçlar buzhane, tarladan yok. Buzhanenin de tükenme noktası geldi. Yeni mahsuller başlayana kadar bu şekilde gidecek” ifadelerini kullandı.

15 günde 144 doktor yurt dışına gitmek için başvurdu


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.