Mikroskobik Çanta: Gözle görmek çok zor, 63 bin dolara satıldı

Sadece mikroskopla görülebilen 657’ye 222, 700 mikron boyutlarındaki Louis Vuitton tasarımına sahip mikroskobik çanta online müzayedede yaklaşık 63 bin doların üzerinde bir fiyatla satıldı.

mikroskobik çanta İnsan gözüyle zar zor görülebilen bu yeşil çanta, popüler bir Louis Vuitton tasarımına dayanıyor. Ancak lüks markanın kendisinin değil, New Yorklu bir sanat kolektifinin eseri.

Bu çok küçük eserine “Mikroskobik Çanta” adını veren Brooklyn merkezli MSCHF grubu, çantanın bir iğne deliğinden geçecek kadar dar ve bir deniz tuzu tanesinden daha küçük olduğunu iddia ediyor.


MSCHF, ürünü “Büyük el çantaları, normal el çantaları ve küçük el çantaları vardır, ancak bu çanta minyatürleştirmede son söz.” diyerek tanıttı. Çanta Fransız lüks çanta markası Louis Vuitton’un markasını simgeleyen LV harflerini taşıyor.

MSCHF yaptığı açıklamada, “El çantası gibi bir zamanlar işlevsel olan bir nesne giderek küçüldükçe, nesne statüsü tamamen bir marka göstergesi olana kadar giderek daha soyut hale geliyor” diyor.

Mikroskopla birlikte satıldı

sanat mikroskobik

Bu küçük çanta mikro ölçekli plastik parçaların 3D baskısını yapmak için kullanılan bir üretim teknolojisi olan iki fotonlu polimerizasyon kullanılarak yapılmış. Çanta, görüntülenebildiği dijital bir ekranla donatılmış bir mikroskopla birlikte satıldı. Çanta, Fransız markanın şu anda tam boy olarak 3,100 ila 4,300 dolar arasında satılan bir modeline benziyor.

louis vuitton

Satışa online müzayede evi Joopiter ev sahipliği yaptı. 2016 yılında kurulan MSCHF genellikle tüketici kapitalizmiyle dalga geçerken aynı zamanda ondan kazanç sağlayan sanat projeleriyle sık sık gündeme geliyor.


Grup, şeytani semboller ve gerçek insan kanı damlaları içeren 666 çift modifiye Nike spor ayakkabısından oluşan “Satan Shoes” serisi nedeniyle Nike tarafından dava edilmişti. MSCHF’nin kreatif direktörü Kevin Wiesner, bu ayın başlarında The New York Times’a grubun Louis Vuitton’dan izin almadığını söylemişti.

Astroloji: Merkür Yengeç transiti burç yorumları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.