Bitcoin (BTC USD) 6 ayın yıldızı oldu!

2023’ün ilk yarısının yıldızlarından biri de yüzde 80 civarında artış gösteren Bitcoin (BTC USD) oldu. TL bazında ise ilk yarıda Bitcoin’deki artış yüzde 157’ye ulaştı.

BTC USD

Dolar, Euro, gram altın ve borsada artış seçim sonrasında hızlansa da ilk yarının yıldızı farklı bir varlık oldu: Bitcoin!

Bitcoin, yılın ikinci yarısına da hareketli bir başlangıç yaptı. Kripto para birimlerini destekleyici olmayan dış koşullara ve sinyallere rağmen perşembe günü 31.500 doları görerek 13 ayın zirvesinden döndü.


Bitcoin öncülüğünde kripto para piyasası, ABD’de açıklanan özel sektör istihdamının bir hayli güçlü gelmesi ve Binance borsasındaki üst düzey yöneticilerin istifa etmesinin ardından değer kayıplarıyla karşılaştı.

Bitcoin dün 30.400 dolarda hareket ederken, Ethereum’da 1.958 dolara kadar yükseldikten sonra 1.900 dolar sınırına geri döndü. Kripto para piyasasının toplam değeri ise tekrar 1.18 trilyon dolar seviyesinde geldi.

Bitcoin (BTC USD) 6 aylık seyri:

btc usd

Her ne kadar ilk etapta ret almış olsalar da dünyanın en büyük fon yönetici şirketleri BlackRock ve Fidelity’nin kripto yatırım fonu oluşturmak için başvuruda bulunmaları sektördeki olumlu beklentileri artırıyor ve tetikliyor.

“Kötü dönem geride kaldı”

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, “FTX krizinden dolayı oluşan belirsizliklerin geride bırakılması, Ripple’nin SEC ile olan davasındaki pozitif beklentiler, Bitcoin ETF başvurularının artması, SEC’in sık sık Bitcoin regülasyonu hakkında mesajları, Fed Başkanı Jerome Powell’in senatoda kripto paralar ile stablecoin’ler ile ilgili olumlu söylemleri ve ABD’deki sert resesyon beklentilerinin nispeten bertaraf edilmesi orta uzun vadede kripto para piyasasına duyulan güveni artırdı. Böylece en kötü dönemi geride kaldı” dedi.

Kripto piyasalarının en yüksek işlem hacmine sahip borsası Binance’in ABD iştirakiyle ilgili istifa haberleri gündeme bomba gibi düştü. Bloomberg, ismi açıklanmayan kaynağına dayandırdığı haberde Binance.US’in ABD’de düzenleyici sorunlarıyla ilgilenen üst düzey bir yöneticisinin birçok çalışanıyla birlikte istifa ettiği iddia edildi. Yaklaşık iki sene önce borsanın Baş Stratejisi Sorumlusu görevine getirilen Patrick Hillmann, iddialara göre Binance’in ABD’de yaşadığı baskının ardından şirketten ayrılma kararı aldı.

Binance CEO’su Zhao, Bitcoin boğası için tarih verdi!

Changpeng Zhao’ya göre kripto para borsası Binance yakın gelecekte kripto faaliyetlerinde potansiyel bir artışa hazırlanıyor.


Bir soru-cevap etkinliğinde Zhao, Binance’in sistemlerini iyileştirmek ve önümüzdeki altı ila 18 ay içinde daha yüksek işlem hacimlerini idare etmek için “çok fazla hazırlık” yaptığını söyledi. Kripto piyasasının dört yıllık boğa ve ayı evreleri döngüsüne işaret eden tarihsel kalıpları takip etmesini beklediğini belirtti.

Zhao, kripto piyasasının, FTX borsasının sektör genelinde bir dizi iflası tetikleyen büyük bir düşüş yaşamasıyla başlayan uzun süreli bir düşüşün ardından, son haftalarda toparlanma belirtileri gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Zhao, bir Bitcoin halving olayından sonraki yılın genellikle yükseliş yılı olduğu varsayımına dayanarak, BTC ve diğer kripto para birimlerinin geleceği konusunda iyimser olduğunu söyledi. Son Bitcoin yarılanması Mayıs 2020’de gerçekleşmiş ve yeni blok madenciliğinin ödülünü %50 azaltmıştı.

bitcoin btc usd

Zhao, sonraki boğa ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Bitcoin’in yarıya inmesinden sonraki yıl genellikle boğa yılıdır. Bu yüzden 2025’in çok ilginç bir yıl olabileceğini düşünüyorum. Geleceği tahmin etmek zor. Henüz çok başındayız. Bence sektörün büyümesi için hala çok yer var”

Zhao ayrıca Binance’in ABD, Birleşik Krallık, Japonya ve Singapur gibi çeşitli ülkelerde karşılaştığı yasal zorluklara da değindi. Binance’in düzenleyicilerle işbirliği yaptığını ve “mümkün olan en uygun, makul ve karşılıklı olarak kabul edilebilir çözümü” aradığını söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.


|| Bizi takip edin: Facebook, TwitterInstagramGoogle Haberler 

Kripto para haberleri – İsviçre Merkez Bankası dijital para birimi (CBDC) için harekete geçti


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.