Nöral Terapi nedir? Geçmeyen ağrılar için alternatif tedavi

Geçmeyen ağrılar ile ilgili klasik tedavi yöntemlerinden istediği faydayı alamayan kişiler için: Nöral Terapi nedir? 1-3 seansta ağrılarda azalma başlıyor!

Nöral Terapi

Bir türlü geçmeyen ağrılarınızın temelinde otonom sinir sisteminizde oluşan hasarlar yer alabilir ve geçmişte yaşadığınız hastalıklar, yaralanmalar, ameliyatlar bugün yaşadığınız sorunların sebebi olabilir. Vücudun iletişim ağını etkileyen ve bio-elektriksel sorunlara sebep olan bu ağrıları geçirmek için günümüzde çok dikkat çeken yöntemlerden biri de nöral terapi uygulamasıdır.

Nöral terapi nedir?

Bir enjeksiyon tedavisi olarak uygulanan nöral terapi; sinir sisteminin düzenlenmesi temeline dayanır. Konuyla ilgili Infinity Regenerative Clinic’ten Osteopat Dr. Hasan Atakan Keskin “Nöral terapi geleneksel tedavi yöntemlerinden istediği faydayı alamayan kişiler için önerilen tamamlayıcı tıp uygulamalarından biridir.


Geçmişi 1920’li yıllara uzanır ve şu an dünyanın birçok ülkesinde ağrı tedavisinde en sık kullanılan tedavi metotlarından biridir.  Nöral terapi vücudun doğal akışı gereği yapması beklenen iyileştirme veya onarma işlemi gerçekleşmediğinde başvurulan bir yöntemdir. Otonom çalışan bir sinir sistemi hedefleyerek tüm sistemin kendini düzeltmesini sağlamayı amaçlar.

Nöral terapide ana hedef aksaklıklara neden olan hücrenin elektriksel özelliğini düzelterek ağrıyan bölgeyi tedavi etmektir. Migrenden bağırsak hastalıklarına fibromiyaljiden astıma ve hatta depresyona kadar birçok hastalık için uygulanabilir ve iyileşmesinde etkili olabilir. Geniş bir kullanım alanına sahip olması, kısa sürede yanıt vermesi, kalıcılığı, neredeyse ağrısız ve minimum yan etkiye sahip olması nedeniyle son zamanlarda çok fazla talep gören bu yöntem nöral terapi eğitimi almış hekimler tarafından uygulanmalıdır.” dedi.

Boyun Fıtığı ve Fıtık Tedavilerinde Etkili

Günümüzde cerrahi işlem gerektirmeyen boyun fıtığı rahatsızlıklarında da kullanıldığına değinen Dr. Hasan Atakan Keskin “Nöral terapi boyun fıtığında ve diğer fıtık sorunlarında ilaç tedavilerini, gevşeme egzersizlerini destekleyici olarak kullanılır ve oldukça iyi sonuç veren tedavi yöntemlerinden biridir. Boyun fıtığının neden olduğu eklem ve omuz ağrılarını giderebilir, buna ek olarak endokrin ve hormonal sistemlerin dengeleyerek, detoksifikasyonu destekler.” dedi.

Boyun bölgesindeki şikayetlerin hepsinin boyundan kaynaklanan sorunlar olmadığına da dikkat çeken Dr. Atakan, “Boyundaki rahatsızlıklar illa o bölgedeki bir işlev bozukluğundan kaynaklanmayabilir. Bazen uzun yıllardır ihmal ettiğiniz diş ve diş eti rahatsızlıkları bazense bağırsak/sindirim sorunları boyun ağrısını tetikleyebilir. Lokal anestetik enjeksiyon yöntemleriyle uyguladığımız nöral terapi bu disfonksiyonu düzelterek, semptomlarda azalma gözlenmesini sağlayabilir” ifadelerini kullandı.


Etkili Bir İyileşme Sağlıyor

Infinity Regenerative Clinic’te yaptığımız nöral terapi uygulamalarında ilk olarak hastalarımıza bir anamnez formu doldurtarak geçmiş hastalık öyküsünü öğreniyoruz. Hastanın tıbbi geçmişini inceledikten sonra tanı aşamasında hastanın en çok rahatsızlık duyduğu bölgeleri, ağrıyan bölgeyi, ağrıyı ilk fark ettiği anı ve günlük yaşamına etkilerini öğrendiğimiz detaylı bir görüşme yapıyoruz. Hastalarımıza nöral terapi hakkında bilgi verdikten sonra uygulamaya aşamasına geçiyoruz.

1-3 seansta ağrılarda azalma başlıyor

Uygulama esnasında vücudun hangi bölgelerine uygulama yapılacağını ve tedavi süresini belirliyoruz. Her ne kadar uzun süreli bir iyileşme sağlamak için ilk etapta 7-10 gün arayla minimum 6 seans olarak planlasak da geçirilen hastalığın şiddetine ve ağrının hissedildiği bölgenin iyileşme kabiliyetine göre seans sayısını değiştirebiliyoruz.

Uzun yıllardır geçmeyen ağrıları olan kişilerde bile 1-3 seans yapılan uygulamadan sonra şikayetlerde azalma gözlemleyebiliyoruz. Kliniğimizde nöral terapinin temel prensiplerine uygun olarak yaptığımız uygulamalarımızda gördük ki birçok hastanın hayatına dokunabiliyor ve tüm şikayetlerde etkili bir iyileşme sağlayabiliyoruz.” dedi.

Birçok hastalık için kısa sürede önemli fayda gösteren uygulamalardan biri olan nöral terapiyle yaşam kalitenizi artırabilir ve sürekli şikâyet ettiğiniz rahatsızlıklarınızın seyrini değiştirebilirsiniz.Kaynak: Frank BL. Neural therapy. Phys Med Rehabil Clin N Am. 1999 Aug;10(3):573-82, viii. PMID: 10516978. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10516978/

Bel fıtığında en sık yapılan 10 hata!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.