Yalnız hisseden kişilerin beyinleri farklı çalışıyor!

Genç yetişkinlerde yapılan küçük çaplı bir analiz, yalnız hisseden insanların beyinlerinin bilgileri işleme biçiminde önemli farklılıklar olduğunu ortaya koydu.

Yalnız hisseden

ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışmada 66 genç yetişkinin beyni, görüntüleme teknikleriyle analiz edildi. Yalnız hisseden kişilerin beyinleri farklı çalışıyor!

Bulgular, neden bazı kişilerin çevresi tarafından anlaşılmadığını hissettiğini ve neden yalnızlık çektiğini açıklamayı sağlayabilir.


Independent Türkçe’nin aktardığı çalışmada 18 ila 21 yaşlarındaki genç yetişkinlere bir dizi video izletildi. Bu videolar duygusal müzik kliplerinden spor müsabakalarına kadar uzanıyordu.

Beynin 214 farklı bölgesinin videolardaki uyaranlara nasıl tepki verdiği analiz edildi

Katılımcılar bu videoları izlerken beyin dalgaları da fMRI makinesiyle görüntülendi. Daha sonra katılımcılara ne denli yalnız hissettiklerini ölçme amacıyla anket soruları yöneltildi. Araştırmacılar, beynin 214 farklı bölgesinin videolardaki uyaranlara zaman içinde nasıl tepki verdiğini analiz etti.

Bunun ardından anket cevaplarıyla fMRI sonuçları kıyaslanarak anlamlı bir tablo ortaya kondu.

Yalnız hissetmeyen kişilerin beyin tarama görüntüleri eşleşirken, yalnızlık çeken ve çevresindekiler tarafından anlaşılamadığını düşünenlerin sonuçları ne diğerlerine ne de birbirlerine benzemiyordu.

Çalışmanın yazaralarından Psikolog Elisa Baek, “Yalnız insanların birbirine benzememesi de şaşırtıcıydı” ifadelerini kullandı.

Beynin işleyişindeki bu farklılığın, yalnızlığın nedeni mi yoksa sonucu mu olduğu henüz bilinmiyor.

Baek ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:


Diğer kişilerle ortak bir nokta bulamamaları, sosyal bağlantı kurmayı onlar için daha da zorlaştırıyor.

Uzmanlar uyardı: ChatGPT’ye bu soruları sormayın!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.