Esnaf için 5 yıl erken emeklilik düzenlemesi geliyor!

BAĞ-KUR prim gün sayısının 9000’den 7200’e düşürülerek SSK’lılarla eşitleneceği açıklandı, söz konusu düzenleme 1 milyon esnaf ve tüccarı kapsayacak. Peki bu kapsamda esnafa erken emeklilik yolu açılmış oluyor mu?

emekli promosyon

EYT düzenlemesinden sonra BAĞ-KUR’lular da prim gün sayısının düşürülmesini dört gözle bekliyordu. Düzenleme, Meclis açılır açılmaz görüşülecek maddeler arasında.

Düzenlemede BAĞ-KUR’luların SGK’lılarla aynı prim şartına bağlanması da söz konusu. Düzenleme yasalaşırsa 5 yıl erken emeklilik kapıda BAĞ-KUR’luya ne gibi bir kazanç getirecek?


CNN Türk‘e konuşan SGK Uzmanı Emin Yılmaz bu soruya, “Kasım ayında bir torba yasa gelmesi bekleniyor küçük esnafa bir düzenleme olacak. Küçük esnafa 5 yıl 1800 gün daha erken emeklilik şansı 7200 gün ile mümkün olabilecek. Bu uygulamada BAĞ-KUR’lu hem kadın hem de erkek 7200 gün ile emekli olacak. 5 yıl erken emekli olursak bize ne ifade ediyor? Bu 60 aya tekamül ediyor şuan asgari brüt ücret 13.250 TL, yüzde 34,5 aylık bazda 4558 TL’yi 60 ayla çarparsak 273 bin TL esnafın cebinde kalacak” şeklinde yanıt verdi.

Ve merak edilen bir başka detay 1261 gün kuralı. Değişecek kurallardan bir tanesi de bu. Peki 1261 gün kuralı değiştiğinde BAĞ-KUR’luların ne gibi kazancı olacak?


“Son 7 yılda burada yazdık prim günleriniz yer alıyor son yıllar SSK ama daha önce BAĞ-KUR ödemeniz varsa son yedi yılda 1260 günü geçen priminiz BAĞ-KUR’dan olduğu için BAĞ-KUR’a tabi olmuş olacaksınız. 9 bin günde 7200 düşeceği için otomatik avantajlı hale gelmiş olacaksınız. 2008’den sonra ise hangisi daha fazla yatırılmışsa ondan emekli oluyorsunuz.”

Ekonomi haberleri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.