İkaria Adası’na gitti hayatı değişti! Ölmeyi unutan adam

Stamatis Moraitis 66 yaşındayken doktorlar ona sadece altı ila dokuz ay ömrü kaldığını söyledi. İşte ölmeyi unutan adamın ilginç hikayesi…

İkaria Adası

Hayatının büyük bölümünü New York ve Florida banliyölerinde geçiren Moraitis’in nefesi daralıyor, bir iş gününü dahi bitiremiyordu. ABD’li doktorları bunun ölümcül bir akciğer kanseri olduğunu açıkladı. Bunun üzerine Moraitis eşi Elpiniki ile birlikte anavatanına, Akdeniz’in gözlerden uzak adası Ikaria’ya geri dönmeye karar verdi. Nitekim ABD’de cenaze işlemleri çok pahalıydı.

Ailesinin binlerce dolar tutarında bir masrafın altına girmesini istemiyordu. “Bırakın da ailemin yanına, deniz kenarına ve akrabalarıma yük olmayacak bir yere gömüleyim” dedi. Ancak Yunanistan ile Türkiye’nin ortasında yer alan bu esrarengiz adada olağanüstü bir şey oldu.


ikaria adası

Bu dünyanın eşsiz ama bir o kadar ıssız noktasında insanların 100 yaşını devirmesi olağan bir şeydi. Yavaş hareket etmeye başladı. Temiz havayı soluyor, berrak, mavi suya hayranlıkla bakıyordu. Şarap içiyor, eski arkadaşlarıyla sohbet ediyordu.

Bahçe işleriyle ilgilenmeye ve arka bahçesinde bir üzüm bağı kurmaya verdi. Fideler dikmeye başlamıştı. Üzüm hasadında orada olamayacağının düşünse de en azından karısı asmalara baktıkça onu hatırlayacaktı. Fakat o zaman bunu bilmese de hayatın ona güzel bir sürprizi vardı.

Otuz yıl aradan sonra yazar, araştırmacı ve sağlıklı yaşam uzmanı Dan Buettner uzun yaşamın sırrını öğrenmek için Ikaria‘yı ziyaret ettiğinde hâlâ ailesinin çiftliğinde üzüm ve zeytin dahil olmak üzere pek çok meyve ve sebze yetiştiriyordu.


ikarya

Yaşlı adam ölümcül akciğer kanseri teşhisinden sonra nasıl otuz yıl daha yaşayabildi? Bunu kesin olarak bilemiyoruz.

Belki de (dilimize ‘süper yaşlılık’ olarak çevirebileceğimiz) SuperAger’ların sıklıkla sergilediği ve onları kanser gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olabilecek bazı benzersiz genetik özelliklere sahipti.

Buettner’a göre ise uzun yaşamın sırrı; etrafımızı saran insanlar, bitkiler, hava ve yaşam tarzımız. Danimarkalı ikizler üzerinde yapılan ve sıkça atıfta bulunulan bir çalışma genetik mirasımızın ömrümüz üzerinde yalnızca yüzde 20 ila 25 etkisi olduğunu öne sürüyor.

İkarya diyeti

ikarya diyeti
İkarya diyeti: Bahçeden sebzeler, baklagiller ve yeşillikler ve bol miktarda zeytinyağı. Fotoğraf: Andrea Frazzetta/LUZphoto, (The New York Times)

New York Times’a konuşan Dr. Ilias Leriadis, adaya özgü olan kurutulmuş otlardan yapılan ve gün sonu kokteyli olarak tüketilen yerel “dağ çayı”ndan bahsediyor. Bu karışım; yabani mercanköşk, adaçayı (flaskomilia), bir tür nane çayı (fliskouni), biberiye ve karahindiba yapraklarının kaynatılıp içine biraz limon eklenmesiyle yapılan bir çay. Dr. Leriadis, “Burada insanlar rahatlatıcı bir içecek içtiklerini sanıyorlar ancak bu bitkilerin hepsi ilaç görevi görüyor” diyor. Bal da her derde deva olarak kabul ediliyor. “Burada dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bal çeşitleri var” diyor. “Yaraları tedavi etmekten akşamdan kalmalığı iyileştirmeye veya gribi tedavi etmeye kadar her şeyde kullanıyorlar. Buradaki yaşlılar güne bir kaşık bal ile başlıyorlar. Balı ilaç gibi kullanıyorlar.” ifadelerini kullanıyor.


İkarya veya Nikarya, Yunanistan’da Ege Denizi’nde yer alan alan Sisam adasının batısında bulunan bir adadır. Adaya mitolojik İkarus’un ismi verilmiştir. Ada Türkçe kaynaklarda aynı zamanda Ahikerya, Kerye, Ahikerye veya Karyot gibi adlarla adlandırılmıştır.

Türkiye’de yaşam süresi en uzun ve en kısa şehirler


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.