Türkiye’nin doğusunda göktaşı düşüşü gözlemlendi

Türkiye’de 2 Eylül 2023 akşam saatlerinde Doğu ve Güneydoğu’da birçok ilde gözlemlenen göktaşının görüntüleri paylaşılıyor.

göktaşı

Göktaşı düşüşünün Gümüşhane ve Erzurum’dan sosyal medyada paylaşılan görüntüleri Reuters haber ajansı tarafından dünyaya aktarıldı.

Demirören Haber Ajansı da olayın Diyarbakır ve Kahramanmaraş semalarındaki görüntülerini paylaştı.


Kayıtlarda atmosfere giren cisim, yanarken yeşil bir renk alıyor.

Aynı haberde göktaşının Diyarbakır, Bingöl, Elazığ, Batman, Tunceli, Ağrı, Kars’da göründüğü kaydediliyor.

Göktaşının tam olarak Türkiye saati ile 20.07’de atmosferde yanmaya başladığı görülüyor.

Gökyüzü olayıyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı, sosyal medyada cismin bir meteor olup olmadığı tartışıldı.

Dünya’nın atmosferine girdikten sonra yanarak yok olmayan ve yer yüzünde bulunabilen göktaşlarına meteorit adı veriliyor.

Böyle bir cismin resmi olarak meteor olarak sertifikalandırılabilmesi için laboratuarda incelenmesi gerekiyor.

Meteorun gözlemlendiği yerde nereden gelip nereye gittiğine dair yapılacak analizler ve uydu görüntüleriyle nereye düştüğünü hesaplanabiliyor.

Derman, göktaşlarının maddi bir değeri olması için örneklerin NASA’nın veya başka resmi bir laboratuvarın analiz edip sertifikalandırması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de 2015 yılında Bingöl’e düşen bir meteor köylüler tarafından toplandıktan sonra NASA çalışanlar tarafından sertifikalanmıştı.

Bu meteor parçalarının Vesta gezegenine ait olarak sertifikalandırıldığı için maddi bir değeri olduğu kaydediliyor.


Gökbilimci Prof. Dr. Ethem Derman, eğer böyle bir göktaşı parçası ile karşılaşmanız durumunda bunu bulunduğunuz yerdeki üniversiteye vermenizi tavsiye ediyor.

Mars’ta 50 yıl önce yaşam bulup onu yanlışlıkla öldürmüş olabiliriz!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.