Mars’ta 50 yıl önce yaşam bulup onu yanlışlıkla öldürmüş olabiliriz!

Eski NASA çalışanı Astrobiyolog Dirk Schulze-Makuch: Mars’ta 50 yıl önce yaşam bulup onu yanlışlıkla öldürmüş olabiliriz!

mars

NASA’nın eski araştırmacısı astrobiyolog Dirk Schulze-Makuch, yayınladığı bir makalesinde, Mars’ta yaşam bulduklarını ancak su verilen organizmanın ‘kuru iklime’ adapte olmasından dolayı boğulmuş olabileceğini belirtti

NASA 1970’lerde Mars’a iki Viking aracı göndererek gezegende yaşam belirtileri aramıştı. Şimdi ise astrobiyolog Dirk Schulze-Makuch, iniş araçlarının gerçekten de Mars’ta mikrobik yaşam formlarına dair kanıtlar bulduğunu, ancak bu süreçte onları yanlışlıkla yok etmiş olabileceğini iddia ediyor.


“Mars’ta yaklaşık 50 yıl önce yaşam bulduk ama yanlışlıkla onu öldürdük”

Almanya’daki Berlin Teknik Üniversitesi’nde gezegensel yaşanabilirlik ve astrobiyoloji profesörü olan, aynı zamanda NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nin de eski bir araştırmacısı Schulze-Makuch, yayınladığı* yazısında “Mars’ta yaklaşık 50 yıl önce yaşam bulduk ama yanlışlıkla onu öldürdük” dedi.

viking-1

Viking misyonlarından çelişkili sonuçlar

Hem görüntüleme teknolojisi hem de yaşamı test edecek araçlarla donatılmış bir NASA uzay sondası olan Viking iniş araçları, 1976 yılında Mars’a iniş yaptı. Fakat yaşam olup olmadığı test etmek üzere göreve başlayan Viking’in yaptığı testler, on yıllardır araştırmacıları şaşırtan çelişkili sonuçlar vermişti.

Bu testlerden birinde ise eser miktarda klorlu organik madde bulunmuştu. O zamanlar, bu organik maddelerin Dünya’dan gelen kirlenmenin sonucu olduğu varsayılmış ve en iyi ihtimalle yaşamın kesin olmayan kanıtı olarak göz ardı edilmişti.


viking 2

Gerçekten de Mars’a özgüydü

Ancak Phoenix lander ile Curiosity ve Perseverance keşif araçlarının yaptığı gibi daha sonraki keşiflerden sonra, bilim insanları artık bu klorlu organiklerin gerçekten de Mars’a özgü olduğunu öğrendi.

Dr. Schulze-Makuch, testleri gerçekleştirmek için kullanılan süreçlerin yaşam kanıtlarını yok etmiş olabileceğine ve belki de bunun deneylerin kafa karıştırıcı sonuçlarını açıklayabileceğine inanıyor.

Schulze-Makuch testlerden birinin, metabolizma ve fotosentez kanıtlarını test etmek için Mars toprağı örneklerine su eklemeyi içerdiğini söyledi. Çünkü bilim insanları Mars’taki yaşamın, hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyan Dünya’daki yaşama benzer olacağı varsayımı altında hareket ediyorlardı.


Kaynak: We might have killed the only life we ever found on Mars – Big Think

Pentagon, UFO’lar hakkında gizliliği kaldırılmış bilgilerin yayımlandığı yeni web sitesi açtı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.