Kiralık araçla kaza yaptığınız durumlarda izlemeniz gereken yol

Kiralık araçla kaza yapıldığında ne olur? Hangi yolu izlemeniz gerekir Kasko ve sigorta neden önemli? Kaza tutanağı ve alkol raporu alınması gerekir mi? Araç kiralama şirketi hasarı karşılar mı?

Kiralık araçla kaza

Seyahat edenler için araç kiralama birçok yönden kolaylık sağlıyor. Yolculuk yapmanın hem avantajlı hem de rahat bir seçeneği olan araç kiralama konusunda merak edilen konulardan biri de kiralık araçla kaza yapmak oluyor. Peki, kiralık aracınızla kaza yaptığınızda neler yapmalısınız? Kasko, tüm hasarı karşılar mı? Hangi hallerde hasarı kasko karşılamaz?

Seyahat Sitesi Enuygun.com, araç kiralayacaklar için kaza durumuyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.


Günümüzde araç kiralama talepleri artarken kiralık araçların kullanım koşulları hakkında bilgilenme ihtiyacı da artıyor. Kiralık araç kullanırken olası bir kaza durumunda neler yapılması gerektiği ve sürücü haklarının neler olduğu da bu noktada kritik bir soru oluyor.

Kiralık araç kazalarında kasko ve sigortanın önemi

Kiralık aracın en konforlu yanlarından biri de kasko ve trafik sigortası gibi işlemlerle uğraşmanıza gerek olmaması. Çünkü bu işlemler kiralama şirketinin sorumluluğunda. Araç kiralarken kiraladığınız araçta kasko olduğundan emin olmalısınız. Bu, araç kiralama firmalarının araçlara yaptırması gereken zorunlu bir sigorta. Aracın sigortası olduğundan emin olduktan sonra araçtaki kasko poliçesinin hangi durumları kapsadığını kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kaza yaptıktan sonra aracın konumunu değiştirmeyin

Kiralık araçla kaza yapmanız durumunda ilk olarak emniyette olup olmadığınızı, arabada başka kişiler varsa o kişilerin güvende olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Araçtaki herkesin güvende olduğundan emin olduktan sonra aracın emniyetini kontrol etmeli, aracın emniyette olduğuna karar verdikten sonra aracın konumunu hiçbir durumda değiştirmeden trafik polisini aramalısınız. Kaza tutanağını tutmalı ve alkol raporu almalısınız. Eğer jandarma veya polis karakoluna yakın bir konumdaysanız karakola ‘görgü tespit tutanağı’ için başvurmalısınız.


Eğer kiralık aracınızla bir başka araçla karşı karşıya gelerek kaza yapmışsanız öncelikle kendi aracınızdaki daha sonra karşı araçtaki herkesin emniyette olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra tek araçlık kazalarda olduğu gibi araçlar güvenli bir konumdaysa araçların konumunu değiştirmeden kazanın fotoğrafını çekmeli, diğer sürücünün ruhsat, ehliyet ve trafik poliçesinin fotokopisini almalısınız. Kaza tespit tutanağını doldurmalı ve çektiğiniz kaza fotoğraflarını tutanağa eklemelisiniz.

Tek araçlık ya da birden çok aracın karıştığı kazalarda herkesin güvenliğinden emin olup gerekli fotoğraf ve evrakları toparladıktan sonra kaza yaptığınızı aracınızı kiraladığınız firma ile paylaşmalısınız. Çünkü kaza durumlarında farklı tedarikçi firmaların kaza ile ilgili farklı talepleri olabiliyor ve müşteri temsilcileri sizi yapmanız gerekenlerle ilgili yönlendiriyor.

Araç kiralama şirketi hasarı karşılar mı?

Bu sorunun yanıtı, hatanın sizde olup olmadığına göre değişiyor. Eğer kazada kusur sizdeyse “Kira Kaybı” uygulaması devreye girebilir. Yani aracın tamiri nedeniyle elde edilecek gelir kaybı sizden tahsil edilebilir. Ancak araç full kaskolu ise hasarı sigorta karşılar, o nedenle aracınızı kiralarken poliçesinin neleri kapsadığını bilmeniz çok önemli. Yani full kaskolu bir araç kiraladığınız durumda seyahat planınız bir parça kesintiye uğrasa bile kaza durumunda ayrıca bir maliyetle karşılaşmazsınız.

İster kendi aracıyla ister kiralık araçla olsun sürücülerin her zaman güvenliği ön planda tutmaları gerektiğini hatırlatan Enuygun.com Araç Kiralama İş Geliştirme Müdürü Zafer Sağlam, “Kiralık araç ile seyahat eden sürücüler de tüm diğer sürücüler gibi kaza anında sakin kalmalılar. Kendilerinin ve varsa birlikte seyahat ettikleri kişilerin sağlık durumlarını kontrol edip gerekiyorsa ilkyardım uygulamaları yaptıktan sonra gereken işlemleri yapabilirler” dedi.


Kaza yapan kişilerin aracı kiraladıkları firma ile iletişim kurmalarının da önemli olduğunu söyleyen Sağlam “Küçük de olsa kazalar kişilerin moralini bozabilir ve sürücüler o anda ne yapabileceklerini tam bilemeyebilirler. O nedenle müşteri temsilcileriyle iletişime geçme imkanı varsa değerlendirilmeli” diye konuştu.

Trafik kazalarının önüne geçen dikkat edilmesi gereken kurallar


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.